Skarby śląskiej szafy
Kultura

„Skarby śląskiej szafy” – nowe warsztaty Muzeum Górnośląskiego

Rusza nowy projekt Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu – „Skarby śląskiej szafy”. Jest to cykl bezpłatnych warsztatów, wykładów i innych wydarzeń związanych ze śląskimi zwyczajami.

„Sztrykowanie, heklowanie, biglowanie – skarby śląskiej szafy” jest to projekt będący cyklem bezpłatnych warsztatów, wykładów i innych wydarzeń związanych z tradycyjnym strojem ludowym  i sposobami wykonywania i zdobienia poszczególnych elementów tradycyjnego stroju śląskiego. Projekt będzie realizowany w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

„Skarby śląskiej szafy”. Nowe warsztaty Muzeum Górnośląskiego

W tym projekcie będziemy mieli możliwość dowiedzenia się jak wyglądają klocki do zdobienia tkanin, jak prawidłowo zawiązać chustkę zwaną purpurką lub w jaki sposób wykonać misterną koronkę klockową.

A może zastanawialiście się jakie nakrycie głowy powinna nosić mężatka z rodziny górniczej, a jakie z rodziny chłopskiej? Może marzy wam się pokazanie własnego projektu stroju ludowego podczas śląskiego pokazu mody?

Będziecie mieli szansę już tego lata. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu postanowiło bliżej przyjrzeć się modzie, w szczególności tradycyjnym śląskim wzorom wykorzystywanym w aranżacjach współczesnych projektantów.

„Sztrykowanie, heklowanie, biglowanie – skarby śląskiej szafy”

W ramach projektu, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa i Sportu i programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021 – placówka zaplanowała liczne zajęcia praktyczne i wydarzenia.

Dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w warsztatach malowania wstążek i projektowania wzorów. To wszystko za pomocą stempli z tradycyjnymi śląskimi haftami oraz w lekcjach muzealnych związanych z antropologią stroju.

Do nieco starszych odbiorców kierowane są za to warsztaty wykonywania koronki klockowej, malowania fartuchów do strojów rozbarskich. Dla osób, które posiadają maszynę będą warsztaty szycia i zdobienia toreb.

Na zakończenie projektu bytomska placówka przygotowała pokaz mody śląskiej. Muzealnicy zaprezentują śląskie stroje ludowe z własnych zbiorów, zarówno w tradycyjnych, jak i współczesnych aranżacjach. Na wybiegu zobaczymy nie zawodowe modelki czy modeli, a mieszkańców Bytomia okolic.

Wszystkie wydarzenia są darmowe. Liczbę miejsc ograniczono, obowiązują zapisy. O uruchomieniu zapisów na poszczególne zajęcia będziemy informować w oddzielnych wpisach. Muzeum zastrzega sobie prawo zmiany programu i terminów realizacji wydarzeń ze względu na obostrzenia przeciwepidemiczne.

Źródło informacji, zdjęcia: Muzeum Górnośląskie Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.