Aktualności

Rewitalizacja w Bobrku i Rozbarku

Przebudowywanie przy parafialnego budynku na potrzeby utworzenia klubu seniora przy parafii Św. Rodziny w Bobrku oraz odnowienie przestrzeni publicznych w Rozbarku i Śródmieściu realizowana przez kościół Św. Jacka – to dwa kolejne projekty wybrane do dofinansowania w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Ponad 1,5 mln zł dofinansowania otrzyma projekt Rozwój usług społecznych w Bytomiu – Klub Seniora w Bobrku, którego celem jest adaptacja przy parafialnego budynku na potrzeby utworzenia klubu seniora przy ul. Konstytucji 26. Abyśmy mogli  oddać ten budynek, by służył mieszkańcom naszej dzielnicy, potrzebny jest jego kompleksowy remont. Od wielu lat obiekt ten stał pusty. Od 2008 r. starliśmy się zabezpieczyć go przed całkowitą degradacją – mówił ks. Dariusz Pietraś, proboszcz parafii św. Rodziny.

W następnej kolejności w ramach modernizacji obiektu, wybudowanego na początku XX wieku zostaną wymienione: instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz osuszone i ocieplone zostaną ściany i fundamenty budynku. Szybkiego remontu wymaga również przeciekający dach.

Odnowiony budynek stanie się miejscem, którego drzwi zawsze będą otwarte – przede wszystkim dla seniorów z naszego miasta. W tym miejscu będzie realizowany projekt miękki, czyli Utworzenie Klubu Seniora w przy parafialnym obiekcie Parafii Świętej Rodziny.

Klub seniora będzie odpowiedzią na samotność tej grupy społecznej, która po przejściu na emeryturę, często w pustym domu, nie wie jak dalej żyć. Poprzez działania aktywizujące prowadzone w klubie będziemy zachęcać zainteresowanych do udziału w wielu ciekawych akcjach społecznych, edukacyjnych, prozdrowotnych  i kulturalnych – mówił. ks Dariusz Pietraś.

Do dofinansowania na kwotę ponad 14,2 mln zł wybrany został projekt „Rewitalizacja przestrzeni publicznych na terenie Rozbarku i Śródmieścia w Bytomiu” realizowany przez parafię Św. Jacka. Obejmuje on zagospodarowanie 5 przestrzeni publicznych znajdujących się na obszarze rewitalizacji.

Dzięki temu plac Hiolskiego ma wzbogacić się m.in. o nowe elementy małej architektury. Powstanie tu tężnia solankowa, altana, staną nowe ławeczki, stojaki na rowery i zostaną przeprowadzone nowe nasadzenia roślin. Nie tylko w tym miejscu się coś zmieni. Również na placu Karin Stanek zmieni się otoczenie, gdzie w ramach tego projektu ma powstać np. amfiteatr o schodkowym układzie oraz przestrzeń ekspozycyjno-wystawiennicza.

Zaś przy ulicy Alojzjanów mają powstać nowe miejsce do zabaw dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią oraz wybiegiem dla psów. Nie zabraknie także elementów nowej architektury, która sprawi, że miejsce będzie ładniejsze.

Jedną z pięciu miejsc, które również doczekają się odnowy jest ulica Lenartowicza, gdzie wyremontowane i oświetlone zostaną alejki, zamontowane będą siedziska oraz pojawią się stojaki na rowery, dodatkowe kosze na opady oraz nowe nasadzenia. Przy ulicy Matejki 15 ma powstać boisko wielofunkcyjne do gry w piłkę ręczną, siatkową i koszykową dostępne dla każdego oraz plac zabaw.

W ramach tego programu w kościele Św. Jacka zakupiona i zamontowana zostanie winda w istniejącej i nieużytkowanej klatce schodowej, łączącej wejście do kościoła z posadzką kościoła górnego i emporami. Z kolei w wieży kościoła zamontowany zostanie zespół dzwonów.

Łączna wartość projektu to 15 mln zł.

Źródło, zdjęcia: bytom.pl | Parafia Św. Rodziny

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.