piasecznica na terenie parowozowni
Aktualności

Remont stalowej wieży piaskowej przy ulicy Reja na terenie Parowozowni

Będzie remont stalowej wieży piaskowej znajdującej się na terenie Parowozowni Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy ulicy Reja w Bytomiu.

Bytom podpisał umowę na remont stalowej wieży piaskowej przy ulicy Reja na terenie Parowozowni w Bytomiu. Wykonawca ma czas do połowy listopada na wykonanie inwestycji. Koszt remontu wynosi około 10 tysięcy złotych.

Wspólnymi siłami ratujemy cenne obiekty

Czym jest piasecznica?

Piasecznica to urządzenie w pojeździe szynowym, którego zadaniem jest podawanie piasku pod koła napędowe, zapobiegając ich poślizgowi. Zwłaszcza podczas ruszania i przy hamowaniu. Napełnienie piasecznic lokomotywy odbywają się w sposób grawitacyjny ze zbiornika umieszczonego nad pomostem.

Remont stalowej wieży piaskowej

W ramach remontu piasecznicy wykonane będzie:
  • wypiaskowanie konstrukcji stalowej,
  • nowa podłoga pomostu górnego w postaci kraty pomostowej,
  • otulina zbiornika na piasek,
  • usunięte zostaną nadmiernie skorodowane elementy, a w ich miejsce wstawione nowe,
  • wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentu podstawy wieży,
  • odtworzone końcówki (gumowy wąż) do podawania piasku do lokomotywy,
  • konstrukcja piasecznicy pomalowana dwuskładnikowymi farbami na bazie żywic.

Warto nadmienić, że poza remontem samej piasecznicy, Stowarzyszenie GKW planuje podświetlić konstrukcję wieży od dołu oraz oświetlić jej pomost.

Remont zacznie się od 20 września i potrwa do połowy listopada 2021 roku. Dodatkowo na stronie bytomskiego magistratu czytamy, że:

„W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa na remont kanału oczystkowego, czyli budowli umożliwiającej oczyszczanie popielnika parowozu z resztek spalonego węgla. Inwestycja warta ponad 109 tys. ma na celu przywrócenie pełnej sprawności kanału oczystkowego, który służy do prac przeglądowych lokomotyw i wagonów kursujących na liniach Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Tutaj podobnie, jak w przypadku remontu piasecznicy, inwestycja także ma zakończyć się w listopada 2021 roku.”

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

More in:Aktualności

You may also like

Comments are closed.