Ponownie zabiło serce Szybu Krystyna
Aktualności

Ponownie zabiło serce Szybu Krystyna

Ponownie zabiło serce Szybu Krystyna w Bytomiu – Szombierkach. To wszystko było możliwe, dzięki inicjatywie bytomskich społeczników.

W sobotę uruchomiono instalację artystyczną na Szybie Krystyna w Bytomiu – Szombierkach – serce obiektu. Zainstalowano ją na 40 metrach wewnątrz wieży szybu – bytomianie mogli także usłyszeć dźwięk imitujący bicie serca. To wszystko było możliwe, dzięki inicjatywie bytomskich społeczników.

– To zwrócenie uwagi na fakt, że serce tego obiektu nadal bije i chcielibyśmy, by to serce biło jak najdłużej – mówił Przemo Łukasik, jeden z inicjatorów akcji.

Ponownie zabiło serce Szybu Krystyna

Pomysłodawcami stworzenia wyjątkowego oświetlenia artystycznego było czterech mieszkańców Bytomia: Rafał Dziedzic, Jan Wichrowski, Michał Sokołowski oraz Przemo Łukasik z Medusa Group. Panowie są bytomianami i architektami, którym los perełek architektonicznych w naszym mieście nie jest obojętny.

Instalacja artystyczna na szombierskim szybie to dopiero początek. W tym tygodniu ma zostać uruchomiona strona internetowa www.sos.szybkrystyna.pl. Na stronie znajdziemy podstawowe informacje dotyczące o obiekcie – jego historia, jak powstawał szyb i jakie ma możliwości w przyszłości.

Szyb Krystyna wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego i należy do prywatnego właściciela.

EC Szombierki stały się na chwilę „Latarnią”.

– Chcemy zwrócić uwagę na bytomskie industrialne obiekty, które niszczeją. Dwa lata temu oświetliliśmy bytomskie niebo przez komin bytomskiej Elektrociepłowni, aby zwrócić uwagę na ten konkretny obiekt – dodał Łukasik.

Trzy lata temu Przemo Łukasik w ramach projektu „Obiekty Niemożliwe” stworzył instalację świetlną na kominie EC Szombierki. 25 października 2019 na jeden wieczór komin bytomskiej elektrociepłowni stał się „Latarnią”.

„Smuga światła wydobywająca się z komina była widoczna niemal w całym Bytomiu. Instalacja była apelem o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia. Miał to być też jednocześnie symbol nadziei dla takich obiektów” – napisano na stronie bytomskiego magistratu.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.