pociągi na linii Bytom - Gliwice
Aktualności

Pociągi na linii Bytom – Gliwice będą jeszcze szybsze!

Zakończono prace na linii kolejowej Bytom – Gliwice. Prace wykonywała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Na tej trasie działają pociągi towarowe, a kiedy wrócą te pasażerskie?

Wracają pociągi na linię kolejową Bytom – Gliwice i będą one jeszcze szybsze. Wręcz jak wyścigówka formuły F1 – w przenośni oczywiście. Prace na linii kolejowej prowadziła firma PKP Polskie Linie Kolejowe. Wróciły pociągi towarowe, a w grudniu wrócą koleje pasażerskie.

Inwestycja w trybie: Projektuj i buduj

Rewitalizacja w trybie „Projektuj i buduj” jest warta ponad 315 mln złotych. Dotyczy ona odcinków linii kolejowych: Bytom – Zabrze Biskupice – Maciejów oraz Dorota – Mysłowice Brzezinka. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały mowę z wykonawcą, czyli firmą PORR w styczniu dwa lata temu.

Główne prace na trasie Bytom – Zabrze Biskupice – Maciejów objęły łącznie około 11,9 km. Z kolei prace na odcinku Dorota – Mysłowice Brzezinka około 15,5 km.

Pociągi na linii Bytom – Gliwice będą jeszcze szybsze

Remont na odcinku Bytom – Maciejów Północny objął wymianę około 18 km torów i 30 km sieci trakcyjnej oraz 21 rozjazdów. Zmodernizowano również trzy nastawnię. Jedną w Maciejowie Północnym oraz dwie w Zabrzu Biskupicach. Odnowiono wiadukt kolejny na trasie Bytom Bobrek – Zabrze Biskupice.

Zakończono prace na trasie Bytom – Gliwice. Od grudnia pociągi towarowe na tym odcinku będą mogły poruszać się z prędkością do 100 km/h. To trzykrotnie szybciej niż było to do tej pory. Pociągi mają także jeździć ciszej. To wszystko jest możliwe dzięki zastosowaniu szyn bezstykowych oraz zabudowie ekranów akustycznych.

Linia towarowa Bytom – Gliwice

Ta linia kolejowa jest bardzo istotna w ruchu towarowym. Jednakże maju tego roku, Metropolia GZM zapowiedziała, że w nowym kolejowym rozkładzie jazdy zapłaci między innymi za uruchomienie 15 par takich połączeń na tej trasie. Od 2013 roku na odcinku Bytom – Gliwice nie kursują koleje pasażerskie. Wkrótce będzie wielki powrót.

Jak często będą podróżowały pociągi?

Pociągi podróżować będą co godzinę w godzinach szczytu oraz co dwie godziny poza szczytem. Z kolei połączenia mają być dopasowane między innymi do funkcjonowania gliwickich przedsiębiorstw pracy. Czas jazdy pomiędzy tymi miastami wyniesie 20 minut.

Źródło informacji: Wiadomości WP

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.