placówka oświaty w bytomiu
Aktualności

Placówka oświaty w Bytomiu wypięknieje!

To będzie kolejny zabytkowy budynek, którego elewacja wypięknieje w Bytomiu. Placówka oświaty, o której mowa to Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika przy Chrobrego 9.

To już następny obiekt, który przejdzie remont elewacji. Mowa o Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika przy ulicy Bolesława Prusa 9 w Bytomiu. Placówka oświaty to budynek, którego elewacja pochodzi z XIX wieku, a wkrótce wypięknieje!

Placówka oświaty w Bytomiu wypięknieje

Aktualnie trwają prace remontowe Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu przy ulicy Moniuszki, a teraz czas na SP nr 4 im. Mikołaja Kopernika. Wczoraj podpisano umowę na oczyszczenie elewacji budynku, która pochodzi z 1896 roku! Inwestycja warta ponad 1,1 mln złotych zostanie zrealizowana z inicjatywy mieszkańców Bytomia, którzy zgłosili ją do BBO 2020/2021. Projekt „Piękna szkoła w naszym mieście” uzyskał aż 1337 głosów podczas głosowania.

– Projekt „Piękna szkoła w naszym mieście” był jednym z dwóch, które zwyciężyły w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wśród inwestycji powyżej 500 tys. zł – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia. – Wykonawca będzie miał 14 tygodni na realizację inwestycji, co oznacza, że jeszcze w tym roku ten piękny XIX-wieczny budynek szkolny odzyska blask – podkreślał Adam Fras.

Zabytkowa elewacja budynku szkoły z XIX wieku zostanie odświeżona

W ramach tej inwestycji, którą będzie realizowała firma EFEKT Sp. z o.o. z Chorzowa – oczyszczona i poddana renowacji będzie elewacja budynku SP nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu. Jakie prace będą wykonane w ramach projektu?

  • mycie powierzchni porowatej pokrytej środkiem do usuwania graffiti i farby,
  • wzmocnienie powierzchniowe cegły,
  • spoinowanie murów i sklepień gładkich z cegły zabytkowej,
  • wypełnienie ubytków ceglanych,
  • naprawę powierzchni murów i spękań,
  • wymianę obróbki gzymsu okapowego z blachy tytan-cynk.

Czyszczenie elewacji zakłada zastosowanie środków chemicznych, ale także uzupełniająco metody strumieniowo-ściernej – piaskowania nadciśnieniowego. Oprócz tych rzeczy, przewidziano również smarowanie powierzchni pastą czyszczącą i czyszczenie elewacji pod ciśnieniem oraz impregnację fasady szkoły. Ma to zapobiec niepożądanym wnikaniem wód opadowych i wilgoci z powietrza do wnętrza murów.

Historia szkoły podstawowej przy ulicy Chrobrego

Budynek placówki oświaty przy  ulicy Chrobrego 9 w Bytomiu to jeden z najstarszych budynków szkolnych. Wybudowano go w 1896 roku z eklektyczną fasadą w kolorze żółtawym. W 1910 roku został przez Carla Bruggera rozbudowany poprzez dobudowanie od strony południowej skrzydła połączonego ze starszą częścią obiektu.

Warto nadmienić, że od początku istnienia – działała w budynku Katolicka Szkoła Podstawowa nr 4, a później Szkoła Żeńska nr 11. Zaś po II wojnie światowej działały tutaj dwie szkoły – SP nr 4 i 11. Pierwsza z nich była szkołą męską, a druga żeńską. Następne zmiany przyszły w 1972 roku, kiedy obydwie szkoły połączono w funkcjonującą do tej pory SP nr 4 im. Mikołaja Kopernika.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać

Komentarze zostały zablokowane.