próbówka covid-19
AktualnościKoronawirus

Pilnie potrzebne osocze!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaprasza wszystkie osoby do oddania osocza, które chorowały na koronawirusa i zostały uznane za zdrowe.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspierać leczenie chorych na koronawirusa z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Kuracja oparta na przetoczeniach osocza kuracjuszów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS-CoV, wirusem grypy A H1N1 i wirusem „ptasiej” grypy A H5N1. Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje koronawirus, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Osoby, które:

  1. przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
  2. od wykonania ostatniego badania, którego wynik był negatywny – minęło 14 dni,
  3. są w wieku 18-60 lat,
  4. nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników,

proszone są o kontakt z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach pod numerem telefonu: 726 227 229, 607 619 718, 607 678 519, 32 20 87 419. W czasie rozmowy przez telefon dokonana zostanie wstępna weryfikacja braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin oraz miejsce jego pobrania.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielona na osocze, które jest zatrzymywane i pozostałe elementy krwi, które są z powrotem przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut.

Co dalej dzieje się z pobranym osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki w wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na koronawirusa przetacza się 200-400 ml osocza.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie RCKiK w Katowicach.

Źródło informacji: tvs.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.