spacery z muzeum górnośląskim w bytomiu
Kultura

Październikowe spacery z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Już w październiku odbędą się następne spacery śladami bytomskiej społeczności żydowskiej, które organizowane są przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Kolejny zapowiada się już jutro!

Już jutro odbędzie się kolejny spacer śladami bytomskiej społeczności żydowskiej – razem z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Następny spacer zaplanowano na 10 października – tam miłośnicy lokalnej historii będą mogli pójść tropem średniowiecznej historii Bytomia. Ten spacer poprowadzi Jarosław Święcicki z Działu Archeologii MG.

Bytomska społeczność żydowska

Bytom miał pewną historię, a nagle ktoś wymazał część historii i zaczął ją pisać na nowo. Tak to widzi Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, jeśli chodzi o bytomską społeczność żydowską. Może nie do słownie, ale brzmi to dokładnie tak:

„O miastach takich jak Bytom, można myśleć jak o palimpseście, w którym zmiany polityczne i demograficzne spowodowały przerwanie pewnej historii i rozpoczęcie nowych zapisków.” – czytamy w materiałach przesłanych przez Muzeum Górnośląskie.

Gdy przyjrzymy się dość uważnie przestrzeni Bytomia, znajdziemy w nim ślady poprzednich warstw, zapisanych przez dawnych mieszkańców naszego miasta. Jedną z istotnych grup była właśnie społeczność żydowska, przed wojną – dość sporo i znacząca. Zostawiła po sobie materialne dziedzictwo, które nową treścią uzupełniali Żydzi, którzy przybyli do Bytomia po wojnie.

– Podczas spaceru, będziemy chcieli opowiedzieć o kilku miejscach, w których spotykają się te dwie historie – mówiła Magdalena Pospieszałowska z Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego.

Spacer śladami bytomskiej społeczności żydowskiej – 3 październik

Trasa spaceru obejmuje między innymi cmentarz i lokalizacje, w których znajdowały się żydowskie szkoły. Następne stopy będą przy siedzibie siedziba Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Żydów i domu starców na ulicy Smolenia 4. To właśnie w tym miejscu został jedyny zachowany i widoczny ślad po zapomnianej społeczności.

Na spacer zaprasza Magdalena Pospieszałowska z Działu Edukacji MG. Początek o godzinie 12:30, a zbiórka jest przed głównym budynkiem Muzeum Górnośląskiego. Bilet na to wydarzenie kosztuje symboliczną złotówkę i jest do zakupienia w kasie biletowej placówki przy budynku na Placu Sobieskiego.

Spacer po mieście będzie także okazją, aby wspomnieć między innymi osobę Franza Landsbergera, któremu udało się nakłonić włodarzy miasta do wybudowania gmachu Teatru Miejskiego, gdzie teraz swoją lokalizację ma Opera Śląska w Bytomiu.

– Zatrzymamy się także na ulicy Smolenia 4. To nieliczne z miejsc, gdzie znajdują się namacalne dowody obecności społeczności żydowskiej w Bytomiu. W podwórku, na murze oficyny zachowały się wymalowane gwiazdy Dawida – mówiła Magdalena Pospieszałowska.

Projekt Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Spacery są częścią projekty realizowanego przez bytomską placówkę kulturalną: „Ślad pokoleń. Od Synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”. Dotację na ten projekt Muzeum Górnośląskie otrzymało ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

Otwarta wystawa o historii społeczności żydowskiej już w listopadzie

Już w listopadzie, a dokładnie – 4 listopada w bytomskiej placówce odbędzie się otwarta wystawa, która prezentować będzie judaikę, pochodzącą z bytomskiej gminy wyznaniowej. Jak czytamy w dostarczonych materiałach:

„O nieobecnych przypomną m.in.: cenne wyposażenie z Żydowskiego Domu Modlitwy, fotografie, pocztówki oraz woluminy w językach hebrajskim oraz jidysz z wpisami i pieczęciami własnościowymi. Wystawę uzupełniać będą film i książka „Dwa światy. Od Synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”, które obejmować będą elementy dziedzictwa niematerialnego Żydów. Dzięki temu na ekspozycji pojawią się wątki, których nie można zaprezentować na wystawie poprzez zachowanie eksponaty.”

Źródło informacji, zdjęcie: Materiały dostarczone przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

More in:Kultura

You may also like

Comments are closed.