Kultura

Pałac Tiele-Wincklerów otwarty

W końcu jest i on w całej okazałości – Pałac Tiele-Wincklerów już otwarty dla bytomian i turystów. Miechowicki pałac to jedna z największych atrakcji w naszym mieście.

Tyle się rozmawiało, tyle się snuło domysłów, a tu jest i on – Pałac Tiele Wincklerów. Miechowicki pałac jest odnowiony i ponownie otwarty dla mieszkańców Bytomia oraz turystów. Przez ostatnie trzy dni trwały w nim dni otwarte, na których mogliśmy skorzystać z wielu atrakcji. 13 września nastąpiło oficjalne otwarcie pałacu w Miechowicach przez prezydenta Bytomia – Mariusza Wołosza.

– Dziękuję wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w rewitalizację pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach. W miniony weekend mieszkańcy, którzy czekali na otwarcie pałacu, mogli zobaczyć jego wnętrza, a także zapoznać się z jego historią. Wierzę, że obiekt ten będzie nie tylko atrakcją turystyczną i obiektem kulturalnym, ale przede wszystkim miejscem spotkań bytomian – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Dni otwarte miechowickiego pałacu

Przez 1,5 roku śledziliśmy postępy prac, które miały na celu odnowić Pałac Tiele-Wincklerów. Do 11 września mieszkańcy mogli go podziwiać tylko od zewnątrz. Bytomianie byli ciekawi jak wygląda odrestaurowane wnętrze miechowickiego pałacu. Teraz jest już wszystko gotowe, a pałac odzyskał swój dawny blask i jest ponownie dostępny dla zwiedzających.

11 i 12 września podczas dni otwartych pałacu mogliśmy zobaczyć nareszcie jego wnętrze – jest olśniewające. Oprócz zwiedzania miechowickiego obiektu, mogliśmy zobaczyć jak wygląda dom Matki Ewy, budynki Ostoi Pokoju i Ciszy Syjonu, kościół Ewangelicko-Augsburski. Dodatkowo odbyły się koncerty, spektakle oraz wykłady poświęcone dziejom rodu Tiele-Wincklerów, historii pałacu i samych Miechowic.

Na jakie wydarzenia możemy liczyć w Pałacu Tiele-Wincklerów?

Dla każdego znajdzie się coś dobrego. Wydarzenia będą związane z literaturą, sztuką, historią, ale także i rodziny z dziećmi znajdą coś dla siebie. Pełny program znajdziecie w poniższym harmonogramie z pałacu:

Wydarzenia w Pałacu Tiele-Wincklerów

Krótka historia odnowy

Odbudowa neogotyckiego obiektu zaczęła się na początku 2019 roku. Prace dobiegły ku końcowi w grudniu 2020 roku. Wartość inwestycji wyniosła około 11,6 mln złotych. Z czego ponad 5,5 mln złotych stanowiły środki unijne. Pałac Tiele-Wincklerów zmienił się o 360 stopni i jest w tej chwili nie do poznania.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.