linii wąskotorowej w bytomiu
Aktualności

Odnowiono trasę linii wąskotorowej w Bytomiu

Odnowiono trasę linii wąskotorowej w Bytomiu. Na początku 2021 roku zakończono wszelkie prace na trasie.

Ukończono remont trasy linii wąskotorowej w Bytomiu. Kolej wąskotorowa jest jedną z kluczowych atrakcji w naszym regionie, która kursuje regularnie. Odnowienie trasy linii wąskotorowej w Bytomiu była konieczna, by kolej mogła funkcjonować normalnie i była bezpieczna dla turystów.

Konieczny remont trasy linii wąskotorowej w Bytomiu

Wyremontowano ponad kilometr linii wąskotorowej w Bytomiu. Remont był potrzebny, aby usprawnić funkcjonalność kolei i bezpieczeństwo turystów, którzy korzystają z tej atrakcji. Jest jedna z najciekawszych atrakcji w naszym regionie. Górnośląska Kolej Wąskotorowa kursuje z Bytomia przez Tarnowskie Góry, aż do Miasteczka Śląskiego. Jest ona bardzo popularna, zwłaszcza w okresie wakacyjnym i letnim. Jednak by wszystkim służyła jeszcze przez długie lata, to potrzebne są odpowiednie remonty.

Miasto Bytom postanowiło przeznaczyć ponad 830 tysięcy złotych na odnowienie 1160 metrów linii kolei wąskotorowej. Remont ten był możliwy, dzięki dofinansowaniu pochodzącemu ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – 769 tysięcy złotych.

Co zrobiono w ramach modernizacji torów?

Prace remontowe rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku, a zakończyły się z początkiem 2021 roku. Wykonawca odnowił torowisko w okolicach stacji Bytom Karb Wąskotorowy, Bytom Północny i w rejonie Dąbrowy Miejskiej. Firma, która wykonała modernizację, zdemontowała stare podkłady i tory kolejowe oraz wykonała nowe podbudowy z kruszywa oraz położono oczywiście całkiem nowe tory.

Modernizacja Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej

Miasto w ubiegłym roku, oprócz tej modernizacji torów kolejowych, dofinansowało – w tym trudnym epidemicznym czasie, także Górnośląską Kolej Wąskotorową kwotą wynoszącą blisko 400 tysięcy złotych.

Górnośląska Kolej Wąskotorowa to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na całym świecie. Powstała ona w 1853 roku i przez 140 lat służyła śląskiemu przemysłowi, przewożąc węgiel, rudy metali czy kamień. Od prawie 19 lat służy już tylko przewozowi turystów. Kolej utrzymują samorządy, ale również pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

W ubiegłym roku między 27 czerwca, a 7 grudnia – kiedy kolej działała, przewieziono nią ponad 19 600 osób.

Źródło informacji, zdjęcie: dziennikzachodni.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.