obiekt sportowy w bytomiu
Sport

Nowy obiekt sportowy w Bytomiu coraz bliżej otwarcia

Całkiem nowy obiekt sportowy w Bytomiu coraz bliżej otwarcia. O jakim miejscu mowa? O Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Obiekt sportowy, który powstaje w pokopalnianych budynkach dawnej KWK „Rozbark” – będzie jednym z najpiękniejszych miejsc sportowych w Bytomiu. Będzie to także wizytówka naszego miasta. Na kiedy planowane jest otwarcie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych?

Nowy obiekt sportowy w Bytomiu coraz bliżej otwarcia

Otwarcie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu jest planowane na jesień 2021 roku. Z tego miejsca będą zadowoleni zarówno miłośnicy wspinaczki oraz sportów siłowych. Wartość całego projektu to ponad 23 mln złotych, z czego 16 mln złotych to dotacja z Unii Europejskiej.

– Trwają intensywne prace zarówno wewnątrz pokopalnianych obiektów, jak również w terenie, gdzie powstał już m.in. wydzielony plac rekreacyjny, gdzie będzie można posiedzieć na ławkach, leżakach i spędzić czas na świeżym powietrzu oraz odpocząć. Z kolei dookoła placu i budynku powstał 250 metrowy tor, z którego skorzystają zarówno miłośnicy biegów, ale również jazdy na rolkach i rowerze – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpy Bytom. – Sporo się dzieje również wewnątrz obiektów, gdzie powstają kolejne atrakcje dla adeptów wspinaczki i sportów siłowych – podkreślał Dobromir Bujak.

Odnowione wnętrza pokopalnianych budynków

Wewnątrz budynków powstają dla wszystkich miłośników wspinaczki i siłowni atrakcje, które są dostosowane do różnego stopnia zaawansowania. Powstała już boulderownia dla najmłodszych, gdzie będą mogli stawiać swoje pierwsze kroki we wspinaczce. Trwają obecnie prace nad rekreacyjną częścią do wspinania z linią. Z kolei na I piętrze powstaje strefa funclimb – dla najmłodszych adeptów wspinania oraz kolorowe, podświetlane i atrakcyjne graficznie ścianki. Dla fanów ostrych treningów, budowane są ściany systemowe – kilterboard i beastboard. Gotowa jest już siłownia wewnętrzna, a zaś w budynku szkoleniowo-noclegowym trwa montaż mebli. Tam już wkrótce będzie można organizować spotkania, warsztaty czy imprezy okolicznościowe.

– Powstające Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych jest przykładem, jak należy prowadzić rewitalizację obiektów pokopalnianych – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Cieszę się, że już wkrótce na sportowej mapie pojawi się jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju, który z pewnością przyciągnie miłośników wspinaczki i sportów siłowych – podkreślał Mariusz Wołosz.

Górnicze malowidła w nowym obiekcie sportowym, będą przypominały o historii tego miejsca

– Mimo że pokopalniane budynki po byłej KWK „Rozbark” zmieniają swoje oblicze nie zapominamy o historii tego miejsca. W prowadzącym do sauny, siłowni i szatni przejściu zostały wykonane malowidła imitujące górniczy chodnik – mówił Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom.

Projekt górniczych malowideł w wykonaniu „Szczypty Kolory” (koordynatorem projektu byli Sławomir Alenowicz – założyciel inicjatywy oraz Tomasz Mateiko Kopciuch) – wykonali #wiadrovscy nawiązując atmosferą do prawdziwego chodnika górniczego. Na wejściu zobaczymy tradycyjne przywitanie górników „Szczęść Boże”. Zobaczyć tu można także wizerunek górników, telefonu górniczego, węgla, graffiti źródełka i wielu innych symbolicznych akcentów.

– Charakteru i kropki nad „i” dodają drewniane obudowy. Wykonał je dla nas były górnik Ireneusz Okoń, który zajmował się tym na co dzień w kopalni i ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie – mówił Dobromir Bujak.

Warto nadmienić, że przy realizacji projektu oprócz Ireneusza Okonia, brał także udział Piotr Orzeł, z którym wspólnie wykonał drewnianą obudowę. Dzięki niej możemy poczuć się jak w sercu samej kopalni.

Galeria zdjęć:

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Sport

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.