Nowy neon na budynku bytomskiej biblioteki
AktualnościKultura

Nowy neon na budynku bytomskiej biblioteki

Na budynku bytomskiej biblioteki pojawiła się pewna nowość. Na elewacji placówki kulturalnej wykonawca zamontował nowy kaseton świetlny, czyli nowy neon z napisem: BIBLIOTEKA.

Kiedyś na budynku bytomskiej biblioteki zamontowane było świecące logo placówki. Z kolei później niestety uległo zniszczeniu i je zlikwidowano. Nastał ten moment, kiedy neon znów wszystkim się objawił. W sobotę 23 października zamontowano nowiutki neon na placu Jana III Sobieskiego na elewacji biblioteki.

Nowy neon na budynku bytomskiej biblioteki

Biblioteka miała do wyboru dwa różne projekty. Jeden z nich zakładał instalację neonu na dachu, ale ze względów technicznych placówka musiała z tego pomysłu zrezygnować.

– Związane było to ze zbyt daleko idącą ingerencją w poszycie dachu biblioteki. Praktyczniejszym rozwiązaniem było zamontowanie kasetonu świetlnego na fasadzie budynku. Wcześniej myśleliśmy również o tak zwanej wideo fasadzie, ale takie urządzenie sporo kosztuje. Poza tym, w nocy tak duży świetlny ekran przeszkadzałby mieszkańcom okolicznych budynków – mówił Dariusz Kot, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Materiał zastosowany w neonie jest odporny na różnego rodzaju wystąpienia atmosferyczne.

– Mamy gwarancję, że neon będzie działał przez najbliższych kilkanaście lat. Litery na kasetonie mają kolor pomarańczowy, a to barwa coraz częściej kojarząca się z całą bytomską kulturą – dodał Dariusz Kot.

Nowy neonowy napis biblioteki najlepiej prezentuje się wieczorami. Wtedy jest widoczny nawet z oddali. Dyrektor mówił o tym, że tutaj zastosowano ledowe oświetlenie, a pobór prądu jest minimalny oraz porównywalny do mocniejszych żarówek.

Koszt wykonania projektu, zrobienia oraz zamontowania neonu wyniósł 30 tysięcy złotych. Przedsięwzięcie sfinansowano z dotacji celowej z budżetu Miasta Bytom.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.