ec szombierki
Aktualności

Nieciekawa sytuacja EC Szombierki

Sytuacja w EC Szombierki wydaje się dość nieciekawa.. Władze Bytomia zawiadomiły prokuraturę w sprawie budynku elektrociepłowni.

Jak ludzie mówią, przez dziurawy dach leje się woda do środka budynku. Sytuacja wygląda dość nieciekawie w EC Szombierki. Władze naszego miasta postanowiły powiadomić w tej sprawie prokuraturę. Jak sytuacja rozwinie się dalej? Jak to przedtem wyglądało?

EC Szombierki – rok 2016

5 lat temu w Biurze Promocji Bytomia podpisano umowę sprzedaży zabytkowego EC Szombierki. Spółka Rezonator SA nabyła go od fińskiego koncernu energetycznego Fortum za 814 tysięcy złotych. Było dużo zapowiedzi, które mówiły o tym jak oszałamiający będzie to budynek. Zabytkowy budynek miał się przeobrazić w innowacyjne centrum kultury. Nowi właściciele zapowiadali przepiękne centrum muzyczne, teatr 3D i studio nagrań. To wszystko miało powstać w zabytkowym budynku Elektrociepłowni Szombierki w naszym mieście. Nawet powołano specjalną fundację do zajmowania się obiektem – EC Generator.

EC Szombierki – rok 2021

Wracamy do 2021 roku. Na dzień dzisiejszy przez dziurawy dach w EC Szombierki leje się woda, wprost do środku obiektu. Zawilgocone mury sprawiają, że w środku jest o wiele, wiele zimniej niż na zewnątrz. Niestety.. Mróz rozsadza ściany budynku. Sprzed elektrociepłowni znikają kostki brukowe. Mieszkańcy naszego miasta już informowali odpowiednie miejskie służby o tym fakcie. Tak naprawdę wystarczy odrobinę wysiłku i każdy może tam wejść.

Zawilgocone ściany, znikająca kostka brukowa spod budynku

– To, jak bardzo podupadł ten obiekt w ciągu ostatniego roku, przeraża mnie. Zrywany jest bruk sprzed hali, a przez dziury w dachu woda leje się strumieniami. W środku panuje o połowę niższa temperatura niż na zewnątrz, bo mury tak są przesiąknięte wilgocią. Budynek jest ogołocony ze wszystkiego – alarmował Daniel Lekszycki, społecznik z Bytomia.

Rzecznika Urzędu Miejskiego w Bytomiu – Małgorzata Węgiel-Wnuk mówi, że gmina od dawna już interesuje się stanem elektrociepłowni. Pod koniec roku miasto zaproponowało przejęcie EC Szombierki. W swoim oświadczeniu fundacja EC Generator nawet optymistycznie odniosła się do tego pomysłu:

„Rezonator SA jest gotowa niezwłocznie przystąpić do negocjacji warunków potencjalnej transakcji” – tak napisali w swoim oświadczeniu.

– Zwracaliśmy się już kilkukrotnie z propozycją przejęcia lub odkupienia od spółki nieruchomości. Odbyło się także kilka spotkań, ale zarząd nie wyraził woli ani przekazania, ani sprzedania nieruchomości gminie – mówiła Gazecie Wyborczej Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Konserwator zabytków nakazuje naprawić szkody, a właściciel EC Szombierki milczy

W 2019 roku miasto w związku z pogarszającym się stanem technicznym budynków EC Szombierki, zwróciło się do śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków o sprawdzenie stanu obiektu. Kontrola gmachu odbyła się w lutym 2020 roku. Właścicielowi elektrociepłowni polecono zabezpieczyć budynek.

– Właściciel obiektu nie stawił się i nie złożył stosownych wyjaśnień – mówiła rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Małgorzata Węgiel-Wnuk dodaje także, że w październiku 2020 roku do miejskiego konserwatora zabytków trafiły już pierwsze zgłoszenia mieszkańców dotyczące kradzieży kostki brukowej z terenu obiektu.

– Ostatecznie 1 lutego tego roku prezydent zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez zaniechanie i niewykonanie zaleceń pokontrolnych wojewódzkiego konserwatora zabytków i tym samym doprowadzenie do niszczenia i uszkodzenia zabytku – wyjaśniła Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Źródło informacji: Gazeta Wyborcza
Zdjęcie: Facebook EC Szombierki

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.