schron bojowy nr 3 w bytomiu
Aktualności

Następny schron w Bytomiu wpisany do rejestru zabytków

Kolejny schron w Bytomiu Obszaru Warownego Śląsk wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. To wszystko dzięki staraniom Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”.

Dzięki staraniom Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” – kolejny schron bojowy w Bytomiu należący do Punktu Oporu „Łagiewniki” Obszaru Warownego Śląsk – wpisano do rejestru zabytków nieruchomych naszego województwa. Tym samym cenne miejsce związane z historią Górnego Śląska i wojną obronną 1939 roku będzie prawnie chroniony.

– Cieszę się, że kolejny obiekt dzięki naszym staraniom został wpisany przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków – mówił Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicum” – Schron bojowy nr 3 stanowił ważny element Obszaru Warownego Śląsk, tym bardziej, że znajdował się w pobliżu linii kolejowej – dodał Dariusz Pietrucha.

Następny schron w Bytomiu wpisany do rejestru zabytków

Obszar Warowny Śląsk to ciąg fortyfikacji wzdłuż dawnej polsko-niemieckiej granicy, których celem była ochrona polskiej i uprzemysłowionej części Górnego Śląska. Pośród obiektów, które stanowiły ich część – kilka z nich znajduje się dzisiaj w Łagiewnikach, które przed II wojną światową były po polskiej stronie granicy. Jednym z nich jest polski schron bojowy nr 3, będący istotnym elementem Punktu Oporu „Łagiewniki”, który ulokowany jest po zachodniej stronie linii kolejowej Chorzów Stary – Bytom w Łagiewnikach przy ulicy Krzyżowej.

Warto nadmienić, że Punkt Oporu „Łagiewniki” usytuowano w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych. Między innymi blisko magistrali kolejowej z Bytomia do Chorzowa oraz linii kolejowej łączącej Tarnowskie Góry z Chorzowem. Zaś omijającej w okresie międzywojennym niemiecki wówczas Bytom.

Historia schronu bojowego nr 3

Schron bojowy nr 3 zbudowano około 750 metrów od dawnej granicy polsko-niemieckiej na trudnym do obrony obszarze przygranicznym. Wchodzi on w system flankujących ogni krzyżowanych, zabezpieczając tym samym teren pomiędzy nasypem kolejowym, a zabudowaniami Łagiewnik. Ochrania też drogę łączącą Bytom z Chorzowem i podejście po zachodniej stronie linii kolejowej. Schron jest obiektem jednokondygnacyjnym, a w północno-zachodnim narożniku znajduje się kopuła z 4 otworami. Wewnątrz tego miejsce – za wejściem do schronu – była:

  • śluza przeciwgazowa,
  • pomieszczenie izby pogotowia,
  • izba dowódcy oraz łączności, gdzie umieszczono także urządzenia wentylacyjne i filtrowe.

Warto nadmienić, że komunikacja wewnątrz obiektu odbywała się za pomocą rur głosowych. Wyposażenie bojowe schronu stanowiły 2 rkm oraz 1 ckm.

Wpis do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego

Decydując o wpisie do rejestru zabytków, ŚWKZ* wziął pod uwagę wartość historyczną obiektu, jego walory architektoniczne oraz naukowe. Warto podkreślić, że starania o wpisanie do rejestru zabytków schronu nr 3 podjęło Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

*ŚWKZ – Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.