spacer archeologiczny
AktualnościKultura

Muzeum Górnośląskie: Spacer archeologiczny po Bytomiu

Muzeum Górnośląskie zaprasza na spacer archeologiczny po średniowiecznym w Bytomiu. Spacer zatytułowany jest „Tajemnice średniowiecznego Bytomia”.

Już jutro 10 października Muzeum Górnośląskie zaprasza na spacer archeologiczny „Tajemnice średniowiecznego Bytomia”. Start spaceru jest zaplanowany na godzinę 12:30. Przewodnikiem wycieczki po mieście będzie Jarosław Święcicki z Działu Archeologii MB.

Spacer archeologiczny po Bytomiu

Trasę przechadzki zaczynamy spod budynku Muzeum Górnośląskiego, który znajduje się na placu Jana III Sobieskiego. Stamtąd będziemy kierowali się na plac Grunwaldzki, gdzie znajdowała się spalona podczas nocy kryształowej – synagoga.

– W trakcie wędrówki po mieście pójdziemy po śladzie dawnej fosy, okalającej bytomski gród, przyglądając się pozostałościom murów miejskich z tego okresu – mówił Jarosław Święcicki z Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Podczas wycieczki trafimy także na bytomski Rynek, gdzie pod płytą centralnego placu naszego miast znajdują się XIV piwnice i fundamenty średniowiecznego ratusza. W tym miejscu na pewno warto będzie wspomnieć o gmachu istniejącego do 1945 roku Ratusza – budynku z wieżyczką często przedstawianego na starych fotografiach Bytomia. Miejsce to spalono przez sowietów w 1945 roku.

Zajrzymy również na ulicę Dworcową, skąd udamy się na Wzgórze św. Małgorzaty i tam zakończymy nasz spacer. Ostatnie miejsce na trasie spaceru, było bardzo istotną lokalizacją dla naszego miasta. Na Wzgórzu św. Małgorzaty zlokalizowano wtedy gród kasztelański, otoczony wielkimi wałami wczesnośredniowiecznymi. Z grodu zarządzano i broniono okolicy słynącej z wydobycia srebra.

Na pewno wiele dowiecie się jeszcze o Bytomiu wybierając się na takie spacery, które organizuje Muzeum Górnośląskie. Zbiórka tak jak wspomnieliśmy, jest przy głównym gmachy bytomskiej placówki. Bilety w cenie złotówki, możemy nabyć w kasie Muzeum Górnośląskiego.

Źródło informacji, zdjęcie: Materiały prasowe MGB

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.