AktualnościKultura

Muzeum Górnośląskie: Międzynarodowy Dzień Archeologii

Muzeum Górnośląskie zapowiada mnóstwo atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Archeologii, który odbędzie się już w ten weekend w gmachu bytomskiej placówki.

Międzynarodowy Dzień Archeologii odbędzie się w Muzeum Górnośląskim w ten weekend – 16 października, od godziny 12:30 do 16:00. Na ten wyjątkowy dzień zaplanowano mnóstwo atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych nieco starszych. Głównym motywem tej imprezy jest hasło: „Przez wieki po świecie z ubraniem na grzbiecie”.

Międzynarodowy Dzień Archeologii

Co Muzeum Górnośląskie przygotowało w tym roku na archeologiczne wydarzenie? Na liście atrakcji znalazły się skierowane do nieco starszych prelekcje poświęcone historii ubioru i wybranych ozdób, pokazy grup rekonstrukcyjnych odtwarzających stroje i oręż. Dla dzieci znajdą się warsztaty, gdzie będą mogły same wykonać biżuterią, a później włożyć ją do ręcznie robionej sakiewki.

Lokalizacja Międzynarodowego Dnia Archeologii

Międzynarodowy Dzień Archeologii odbędzie się w zabytkowym gmachu bytomskiej placówki przy ulicy Korfantego 34 w godzinach 12:30 – 16:00. Organizatorem wydarzenia jest oczywiście Muzeum Górnośląskie oraz Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Motto wydarzenia: „Przez wieki po świecie z ubraniem na grzbiecie”

Wykłady dla dorosłych wprowadzą ich w temat przewodni imprezy „Przez wieki po świecie z ubraniem na grzbiecie”. Podczas wystąpień prelegentów od godziny 12:30 do godziny 13:30 opowiedzą np. o tym jak i kiedy to się stało, że nasi bardzo dalecy przodkowie zaczęli się ubierać, czy są na to jakiekolwiek archeologiczne dowody, jak wyglądała moda w starożytności oraz jakie wyróżniamy rodzaje butów i dowiemy się czym były np. fibule.

– Impreza ma popularyzować dziedzictwo archeologiczne i pokazywać, czym się zajmują archeologowie, oczywiście poza kopaniem w ziemi. W ramach zaplanowanych wykładów zaprezentujemy historię stroju, począwszy od czasów najdawniejszych, czyli od starszej epoki kamienia. Nie zabraknie starożytności i antyku. Togi, peplosy, stroje ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii… Miłośniczkom licznych par obuwia pewnie przypadnie do gustu prelekcja poświęcona dawnym butom. Opowiemy o ciżmach, trzewikach i… patynkach. Trochę czasu poświęcimy też ozdobom naszych praprapraprzodków sprzed niemal 2 tysięcy lat, czyli fibulom – dawnym agrafkom, służącym do spinania ubrań – mówiła Beata Badura, kierownik Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, wiceprezes Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Pokazy mody średniowiecznej

Nie tylko będziemy mogli wysłuchać wykładów, ale także zobaczyć pokaz średniowiecznej mody. „Średniowieczny szyk” odbędzie się w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych i będą idealną okazją do tego, by zobaczyć na żywo rycerza oraz jego damę. Dodatkowa będziemy mogli spotkać się z wczesnośredniowiecznymi wojami i białogłowami.

– To zawsze cieszy się wielkim powodzeniem, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci – mówiła Beata Badura.

Podczas archeologicznego święta wojowie i białogłowy z Golęszyckiej Drużyny Dąb zaprezentują ubiór wczesnośredniowieczny. Opowiedzą także o poszczególnych elementach stroju. Będzie o znaczeniu stroju i o wykorzystanej kolorystce oraz barwie w tych czasach. Pokaz nazwano „I do boju, i do znoju”.

Pokaz „Rycerz i dama” w wykonaniu Chorągwi Ziemi Górnośląskiej zwiastuje ukazanie stroju związanego z późnym średniowieczem.

– Pojawi się rycerz w stroju dworskim i bojowym, czyli zbroi. Płeć piękna też znajdzie coś dla siebie. Wystąpi bowiem dama w różnych nakryciach głowy i sukniach. Kto wie, może też zostaną zaprezentowane elementy bielizny, które są rzadziej eksponowane – zapowiedziała Beata Badura.

Atrakcje dla dzieci

Dla najmłodszych bytomska placówka z okazji tej imprezy przygotowała warsztaty, gdzie samodzielnie dzieci stworzą biżuterię oraz sakiewkę. Zapisy na warsztaty prowadzi Dział Edukacji Muzeum Górnośląskiego pod numerem telefonu: 32 281 82 94 wew. 127.

– Idea świętowania Międzynarodowego Dnia Archeologii wzięła się stąd, że kiedyś na stronie internetowej Amerykańskiego Instytutu Archeologii natknęłam się na informację, że w październiku obchodzony jest dzień popularyzujący archeologię. W Stanach Zjednoczonych impreza cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie w niektórych krajach europejskich, np. w Niemczech czy Czechach. Należy podkreślić, że jedyną instytucją w Polsce, która od kilku lat aktywnie włącza się w obchody tego archeologicznego święta, jest Muzeum Górnośląskie. To impreza od początku współorganizowana przez Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich – mówiła Beata Badura.

międzynarodowy dzień archeologii

Źródło informacji: Materiały Prasowe MGB

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

More in:Aktualności

You may also like

Comments are closed.