AktualnościKultura

Muzeum Górnośląskie: Andrzejkowa Magia

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza w najbliższą niedzielę na wydarzenie zatytułowane „Andrzejkowa Magia”, które odbędzie się przy ulicy Korfantego 34.

Co zastaniemy na andrzejkowym wydarzeniu w bytomskiej placówce kulturalnej? Między innymi potrząsanie płotem, rzut monetą do studni, lanie wosku, przepowiadanie z listków mirtowych wrzuconych do wody, „wyścig butów” – to tylko nieliczne z ludowych wróżb, których będziemy mogli doświadczyć już w niedzielę – 28 listopada na „Andrzejkowej Magii” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu przy ulicy Korfantego 34.


FOT. archiwalne zdjęcie ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie: Andrzejkowa Magia

Oprócz ludowych wróżb, pojawią się także „celtyckie druidki”, które będą stawiać horoskopy w oparciu o znaki runiczne zwane ogamami. Na każdego z uczestników wydarzenia będzie czekać magiczny upominek. Impreza będzie wokół ekspozycji muzeum „Pomiędzy magią a religią”, która jest poświęcona ludowym zabobonom.

Andrzejki dawniej
Lanie płynnego ołowiu lub wosku przez dziurkę od klucza

Jedną z najpopularniejszych obrzędów andrzejkowych wśród dziewcząt było lanie płynnego ołowiu na wodę poprzez dziurkę od klucza, który z czasem zastąpiono później woskiem. Jak kształt przybierał formę dziecka, psa lub kota to miał wróżyć staropanieństwo lub problemy przed wyjściem za mąż. Z kolei kształt mężczyzny lub ptaka zwiastowało to po prostu miłość. Chłopcy wierzyli, że jak wyjdzie im z wosku kwiat to los podaruje im piękną wybrankę ich serca.

– Nawiązując do zwyczajów naszych przodków wszyscy niezależnie od wieku, płci i cywilnego stanu będą mogli wziąć udział w naszej zabawie. Będą wróżby, które częściowo są już zapomniane. Powiemy skąd się te wróżby wzięły, co oznaczają. Dla wszystkich osób, które przyjdą do nas w niedzielę będzie też niespodzianka. Każdy otrzyma upominek z tajemniczymi ziołami, które mają dość szerokie zastosowanie. Z jednej strony pannie lub kawalerowi zapewnią powodzenie, ale są też dobre na podtrzymanie lub rozbudzenie miłości – z uśmiechem mówił Anna Grabińska- Szczęśniak, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Ustawianie lewych butów panienek w kierunku drzwi wyjściowych

Kiedyś podczas wieczoru Andrzejek, dziewczyny ściągały lewe buty i ustawiały je naprzemiennie w kierunku drzwi wyjściowych. Tej, której but znalazł się jako pierwszy poza progiem tych drzwi – najwcześniej miała wyjść za mąż.

– Z przymrużeniem oka wrócimy do tej tradycji, znanej z domu naszych rodziców, czy dziadków, będzie można przypomnieć sobie symbolikę tych wróżb – zapowiadała Anna Grabińska- Szczęśniak.

Wróżby ludowe

Dawniej w Andrzejki wróżono z mirtu, gdzie dwa listki puszczano na wodę w miednicy i obserwowano ich ruchy. Gdy się połączyły oznaczało to szybkie wesele. Przy kolejnej wróżbie dziewczęta losowały przedmioty ukryte pod trzema talerzami – jeśli dziewczyna wylosowała pierścionek to wróżyło szybkie wesele, zaś lalka oznaczała, że zostanie panną z dzieckiem, z kolei różaniec – pójdzie ona do klasztoru.

– Panny liczyły także sztachety w płocie, które miały w zasięgu rozciągniętych rąk – jeśli liczba kołków była parzysta, dziewczyna miała wyjść za mąż w nadchodzącym roku. Innym wariantem było potrząsanie płotem i nasłuchiwanie, skąd dobiega szczekanie psa, co oznaczało, że z tamtej strony miał przyjść kawaler – mówiła Anna Jurczyk, kurator wystawy „Pomiędzy magią a religią”.

Celtyckie horoskopy

To kolejna atrakcja tego andrzejkowego dnia w Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Następna to celtyckie horoskopy. Druidzi, czyli dawni kapłani Celtów – przepowiadali przyszłość ze znaków runicznych, zwanymi ogamami.

– Starożytni Celtowie wierzyli, że w każdym człowieku znajduje się drzewo życia. Ośrodkiem tego drzewa jest kręgosłup, który bóg stworzył z drzewa wierzbowego- jest ona giętkie i elastyczne. Celtowie wierzyli, że miesiąc urodzenia człowieka jest powiązany z jakimś drzewem. Dlatego niektórzy ludzie są silni jak dęby, skromni jak wiązy lub subtelni jak brzozy. Podczas naszego niedzielnego spotkania każdy  mógł się dowiedzieć jakie patronuje mu drzewo. A my wcielimy się w celtyckie kapłanki – druidki i ze znaków runicznych będziemy wróżyć przyszłość – zachęcała do wspólnej zabawy Dorota Podyma z Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego.

Informacje o wydarzeniu

Impreza jest dla całych rodzin i zacznie się o godzinie 13:00, a potrwa aż do 16:30. Bilet wstępu to koszt 10 złotych. „Andrzejkowa Magia” odbędzie się przy ulicy Korfantego 34 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Źródło informacji, zdjęcia: Muzeum Górnośląskie Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.