miesiąc świadomości raka piersi
AktualnościLifestyle

Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Wielkimi krokami zbliża się nowy miesiąc – październik. Październik zwiastuje miesiąc Świadomości Raka Piersi. W październiku jest także obchodzony Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Miesiąc Świadomości Raka Piersi – to coroczna kampania prowadzona przez organizacje przeciwrakowa i osoby prywatne w celu zdobycia funduszy niezbędnych do realizacji kampanii dotyczących prewencji, odkrycia, leczenia i opieki pooperacyjnej. Cały październik stoi pod znakiem raka piersi i akcji związanych z tą chorobą. Ciekawostką jest fakt, że AstraZeneca zainaugurowała miesiąc Świadomości Raka Piersi w 1985 roku.

Symbol miesiąca Świadomości Raka Piersi

Symbolem tej kampanii jest oczywiście Różowa Wstążka. Używana jest przez wiele ludzi, firm i organizacji na cały świecie, a oznacza ona walkę z rakiem piersi.

Akcja Różowa Wstążka – jaki jest jej cel?

Akcja Różowa Wstążka ma na celu zapoznanie wszystkich z problematyką raka piersi, co można osiągnąć poprzez:

  • zapobieganie – udzielając informacji o raku piersi i naukowych badaniach na ten temat,
  • wykrywanie – starając się ograniczać przypadki raka piersi wynikające z zaniedbania,
  • leczenie – udzielając informacji o dostępnych terapiach,
  • pielęgnacja (pochorobowa) – udzielając pomocy i zapewniając usługi protetyczne.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzimy 15 października w Polsce i całej Unii Europejskiej.

Profilaktyka Raka Piersi w Polsce

Od 2006 roku w naszym kraju jest realizowany program Profilaktyki Raka Piersi, który skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Założeniem programu jest przebadanie jak największej ilości kobiet w Polsce, tak aby wykryć potencjalną chorobę na jak najwcześniejszym etapie. Dzięki wczesnemu wykryciu, możemy wtedy obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.

„Dotychczasowe wyniki realizacji Programu nie są satysfakcjonujące. Mimo, że  mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 roku z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało zaledwie niewiele ponad 34 % uprawnionych Pań” – czytamy na stronie LUX-MED.

ZAPAMIĘTAJMY: Wcześniej wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje prawie 100% gwarancji powrotu do zdrowia. Badanie mammograficzne pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.

Mammobus w Bytomiu

W Bytomiu pojawi się mammobus firmy LUX-MED – 15 października w godzinach od 8:00 do 15:00 na Rynku.

Badania skierowane są do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Z kolei programem nie są objęte Panie, u których wykryto wcześniej zmiany złośliwego nowotworu piersi. Badanie jest darmowe, finansowane przez NFZ i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Drogie Panie, jeśli chcecie skorzystać z darmowych badań to trzeba się najpierw się zarejestrować dzwonić pod numer 58 666 24 44 lub za pośrednictwem strony internetowej www.mammo.pl/formularz.

W związku z pandemią koronawirusa w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentek oraz personelu medycznego na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonej rejestracji.

Źródło informacji: Wikipedia / LUX-MED / Mój Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

More in:Aktualności

You may also like

Comments are closed.