marszałkowski budżet obywatelski
Aktualności

Marszałkowski Budżet Obywatelski – III edycja właśnie ruszyła!

Właśnie ruszyła kolejna edycja programu na inwestycje w województwie śląskim. Marszałkowski Budżet Obywatelski – jak przedstawia się cały program w 2021 roku?

Rusza III edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego do wydanie jest sporo pieniędzy, a tegoroczna edycja jest podzielona na dwie kategorie. Swoje pomysły i projekty możemy do tej edycji możemy zgłaszać do połowy maja. Jaką kwotę mają mieszkańcy do wydania w ramach tego programu? I jak to wygląda?

Marszałkowski Budżet Obywatelski – jak to wygląda w tym roku?

W 2021 roku mieszkańcy mają do wydania sporą sumę. Suma opiewa na 10 milionów złotych. Połowę puli będziemy mogli wydać na ekoinwestycje. A to wszystko w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekty i inwestycje możemy zgłaszać do połowy maja. W tym roku środki będą podzielone na dwie pule, czyli kategorie: EKO i REGIO.

– Przyjmując Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Zielone Śląskie 2030” nakreśliliśmy kierunek, do którego zmierzamy. Projekty ekologiczne i przedsięwzięcia wpływające na poprawę środowiska naturalnego będą priorytetowe. Kolejna edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego wpisuje się w te działania. Pulę 10 milionów złotych podzieliliśmy na pół. Mocny akcent stawiamy na wspieranie projektów służących ekologii. Zachęcam mieszkańców do aktywności i realizowania pomysłów, które wpłyną na rozwój regionu – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Jakie są warunki zgłoszeń do poszczególnych kategorii?

W ramach puli EKO mogą być zgłaszane zadania spełniające następujące warunki:
 • mają dominujący charakter ekologiczny,
 • wpływają na poprawę środowiska naturalnego,
 • służą rozwojowi całego województwa.
Zaś w ramach puli REGIO, podobnie jak w poprzednich latach, środki podzielono na podregiony.

Zadania, które są zgłaszane przez mieszkańców mogą mieć różny charakter, aczkolwiek muszą zmieścić się w granicach zadań własnych województwa. Środki dla poszczególnych podregionów, zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Śląskie, podzielono w następujący sposób:

 1. Podregion nr 1 jest dla powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego oraz miasta na prawach powiatu Bielsko-Biała – 15%, czyli 750 000 zł.
 2. Powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice i Tychy to podregion nr 2, dla którego jest przeznaczone 750 000 zł, czyli 15%.
 3. Kolejny to podregion nr 3 i powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory – 16%, czyli 800 000 zł.
 4. Podregion nr 4 to powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom i Gliwce – 15%, czyli 750 000 zł.
 5. Następny podregion nr 5 obejmuje takie miasta na prawach powiatu jak: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze – 13%, czyli 650 000 zł.
 6. Powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasta na prawach powiatu Częstochowa – 11%, czyli 550 000 zł to podregion nr 6.
 7. Ostatnim podregionem jest podregion nr 7. Powiaty, które są w nim zawarte to: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno i Sosnowiec – 15%, czyli 750 000 zł.
Koszty realizacji projektów i inwestycji muszą zmieścić się w konkretnych kwotach:
 • w przypadku zadań z kategorii EKO nie będzie mogła być niższa niż 100 000 złotych, ale nie wyższa niż 25% dostępnych w puli EKO środków,
 • w przypadku zadań z puli REGIO nie będzie mogła być niższa niż 20 000 złotych, ale nie wyższa niż 50% dostępnych w kategorii REGIO środków dla danego podregionu.

Wnioski na projekty i inwestycje można zgłaszać do połowy maja, czyli do 16 maja.

Źródło informacji: ESKA Śląsk
Zdjęcie: BO Śląskie

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.