w bytomskiej czwórce
Koronawirus

Komisja w bytomskiej „Czwórce”. Komu dodatek covidowy?

Specjalna komisja w bytomskiej „Czwórce”. Komisja ma za zadanie sprawdzenie ilu medyków realnie sprawowało nadzór nad pacjentami z koronawirusem.

Specjalną komisję powołał dyrektor bytomskiej „Czwórki” – Wojciech Michalik. Jej raporty mogą okazać się pomocne w przekazaniu pieniędzy na wypłatę tzw. dodatków covidowych przez NFZ. Dodatki do wynagrodzeń za opiekę nad pacjentem z COVID-19 wzbudzają bardzo dużo emocji. Przepisy uprawniające do ich przyznania są niejednoznaczne.

Komisja w bytomskiej „Czwróce” – komu można przydzielić dodatek covidowy?

W poleceniu ministra zdrowia do prezesa NFZ z 4 września 2020 roku są zapisy mówią o tym, że:

„bezpośredni kontakt z pacjentem z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 powinien być faktyczny (nie tylko potencjalny) i nie powinien mieć charakteru incydentalnego, oraz powinien wynikać z faktycznie wykonywanych zadań/udzielanych świadczeń zdrowotnych na rzecz ww. pacjentów”.

W przypadku Oddziału Psychiatrii w bytomskiej „Czwórce”, który od grudnia 2020 roku udziela świadczeń na III poziomie zabezpieczenia szpitalnego.  Mówiąc po prostu prostym językiem – jest oddziałem psychiatrycznym – covidowym. Wypłata dodatków nie budziła wtedy zastrzeżeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Podobna sytuacja jest z pracownikami Izby Przyjęć i Oddziału Pulmonologii. Otrzymali już pierwsze dodatki.

Inaczej jest w przypadku pracowników pozostałych oddziałówmówił Wojciech Michalik, dyrektor WSS nr 4 w Bytomiu – Śląski NFZ zakwestionował nasze sprawozdania, argumentując, że liczba przesłanych w wykazie medyków jest zbyt duża w stosunku do liczby miejsc covidowych na I i II poziomie zabezpieczenia szpitalnego.

Sprawozdania obejmują okres od października ubiegłego roku. NFZ jeszcze nie wypłacił pieniędzy bytomskiej „Czwórce” na dodatki covidowe za tamten czas.

Szef WSS nr 4 w Bytomiu podkreślił, że od jesieni 2020 roku szpital przygotowywał wszystko. Szpital wdrażał procedury mające umożliwić wypłatę dodatkowych wynagrodzeń personelowi medycznemu. Dyrektor też jest w stałym kontakcie z NFZ oraz ministrem zdrowia.

– Na bieżąco prosimy o wyjaśnienia niejasnych kwestii, takich jak na przykład „incydentalny charakter świadczeń”mówił Wojciech Michalik – Jedna z odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy, dotyczy sporadycznego wejście do tzw. strefy brudnej, które nie jest podstawą do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Zdaniem ministerstwa pracę medyków należy rozpatrzeć indywidualnie, a głos decydujący w tej kwestii powinien mieć dyrektor placówki. Jako, że nasz szpital jest jednym z największych w regionie, udzielanie świadczeń przez pracowników zakwalifikowanych do wypłaty dodatków covidowych będzie weryfikować powołana w tym celu komisja.

W skład specjalnej komisji wchodzi 7 osób:
  • kierownik oddziału Izby Przyjeć,
  • szef Oddziału Psychiatrii,
  • pielęgniarka epidemologiczna,
  • pielęgniarki oddziałowe Oddziału Nefrologii i Oddziału Chirurgii Ogólnej,
  • zastępca kierownika Działu Monitorowania Świadczeń Zdrowotnych,
  • inspektor Działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi.

Ponownie będą weryfikować listę osób i zadeklarowane w comiesięcznych sprawozdaniach świadczenia na rzecz pacjentów z koronawirusem. Komisja zacznie od 30 października 2020 roku.

Źródło informacji: WSS nr 4 Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
1

Więcej w:Koronawirus

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.