na ulicy miarki
Aktualności

Jakie zmiany mogłyby nastąpić na ulicy Miarki?

Zmiany, zmiany. A gdzie? Na ulicy Miarki w Bytomiu. Specjalni eksperci z miast Metropolii szukają pomysłów, aby ta ulica była bardziej przyjazna bytomianom.

Szykuje się szereg zmian na ulicy Miarki w naszym mieście. Nie tylko eksperci szukają pomysłów na zmiany na tej ulicy, ale także mieszkańcy będą mogli się w tej sprawie wypowiedzieć. Jakich zmian możemy się spodziewać na ulicy Miarki?

Jakie zmiany mogłyby nastąpić na ulicy Miarki?

Opracowana zostanie całkiem nowa koncepcja ruchu i wstępnie zostanie przetestowana. Ulica ta w śródmieściu Bytomia jest w drobnym stopniu wizytówką miasta. Bytomianie, którzy mieszkają przy niej skarżą się na nadmierny ruch aut, hałas i inne problemy.

Projekt zmian opracuje zespół Metropolitalnej Szkoły Prototypowania (technika projektowania) prowadzonej przez Metropolie GZM. Taki zespół tworzą urzędnicy zajmujący się:

  • urbanistyką,
  • inżynierią ruchu,
  • transportem publicznym,
  • rewitalizacją,
  • inwestycji.

W zespole znajdują się obywatele z Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej, Tychów, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, a także pracownicy Metropolii GZM oraz eksperci zewnętrzni.

Grupę współtworzą przedstawiciele MZDiM oraz Fundacji „Napraw sobie miasto”. Taki skład odpowiednich ludzi – zapewnia połączenie różnych perspektyw i głębsze spojrzenie na przyszłą przemianę ulicy.

– Podstawą do opracowywanych pomysłów projektowych będą uwagi zgłoszone dotychczas przez mieszkańców ulicy Miarki oraz wywiady, które przeprowadzimy w najbliższym czasie. Zapraszamy do rozmów – mówił Radiu Piekary urbanista Paweł Jaworski.

Jak bytomianie mogą się włączyć w proces zmian na ulicy?

Jedna z pierwszych okazji do podzielenia się swoimi uwagami, spostrzeżeniami na temat aktualnego funkcjonowania ulicy Miarki pojawi się już jutro – 13 maja. Konsultacje odbędą się w godzinach 12:00 – 15:00. Następne spotkanie jest planowane za tydzień 20 maja, w godzinach 16:00 – 19:00.

– Liczymy na to, że grupa ekspertów z samorządów miast GZM będzie początkiem początkiem zmiany myślenia o mobilności, uspójnienia wiedzy, a wspólna praca zacementuje naszą współpracę i przyjaźnie – dodał Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu GZM.

Warto podkreślić, że wywiady, konsultacje i spotkania to tylko jeden z etapów pracy. Przedstawiciele Szkoły wykonają również potrzebne pomiary ruchu i parkowania oraz przygotują wszystkie formalności związane z testowaniem rozwiązań tymczasowych. Później opracują projekt trwalszych przekształceń. Podsumowanie części badawczej i założenia transformacji będziemy mogli zapoznać się w trakcie spotkania otwartego, które odbędzie się pod koniec czerwca.

Źródło informacji: Radio Piekary
Zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.