Aktualności

Izba Pamięci „Rozbarku” otwarta

Wczoraj odbyła się oficjalna uroczystość Izby Pamięci „Rozbarku”, którą otworzył prezydent naszego miasta – Mariusz Wołosz. KWK „Rozbark” nie działa już od dawna, ale byli pracownicy nie zapomnieli o niej.

Izba Pamięci „Rozbarku” została otwarta uroczyście przez włodarza miasta Mariusza Wołosza. KWK „Rozbark” już nie działa od 15 lat, ale pomimo tej sytuacji byli pracownicy nie zapomnieli swoim dawnym miejscu pracy. Izbę Pamięci założyło Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku.

Co będzie znajdowało się w nowym obiekcie na terenie Rozbarku?

W Izbie Pamięci „Rozbarku” znajdziemy między innymi sztandary, pamiątkowe medale, pokopalniane pamiątki i wiele, wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z historią KWK „Rozbark”. Stowarzyszenie Miłośników Rozbark chce promować historię oraz rozbarskie tradycje. Tak jak wspomnieliśmy izbę pamięci uroczyście otwarł prezydent miasta – Mariusz Wołosz.

– Cieszę się, że mamy w Bytomiu kolejne miejsce, w którym pielęgnowana jest lokalna historia i tradycja. Dzisiaj pokopalniane obiekty w Rozbarku dostały drugie życie, jednak pamięć o działającej tutaj kopalni została zachowana dzięki lokalnym społecznikom. To dzięki stworzonej przez członków Stowarzyszenia Izbie Pamięci „Rozbarku” dzieci i młodzież będą mogły poznawać historię tego miejsca – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, podczas uroczystego otwarcia izby.

Stowarzyszenie Miłośników Rozbark włożyło w izbę pamięci dużo pracy i trudu, ale też swoje zamiłowanie do dawnego zakładu pracy jakim była KWK „Rozbark”. Prezydent Bytomia podziękował za to wszystko podczas otwarcia izby. Bez nich nie było nowego obiektu, dzięki którym młodsze pokolenie dowie się o historii kopalni i rozbarskich tradycjach, a inni będą mogli powspominać lub dowiedzieć się czegoś nowego.

Stowarzyszenie Miłośników Rozbark

Stowarzyszenie powstała w sierpniu 2020 roku i liczy ono aż 50 członków. Z czego większość to byli pracownicy dawnej rozbarskiej kopalni, którą zlikwidowano w 2004 roku. To właśnie członkowie dbają o to, aby pomnik i wagonik kolejowy położony na rogu bytomskich ulic – Chorzowskiej i Tuwima był w stanie nienaruszonym. Te dwa obiekty upamiętniają zakończenie eksploatacji w jednej z największych kopalni w Bytomiu. Kiedy jeszcze obiekt działał byli pracownicy cały czas angażowali się w wiele akcji między innymi:

  • kolportowali prasę kopalnianą,
  • organizowali co roku „Barbórki”,
  • przygotowywali festyny rodzinne i zabawy.

Po tym jak kopalnię „Rozbark” zlikwidowano, większość z nich zabrała najważniejsze i najcenniejsze pamiątki do swoich mieszkań i domów.

– Dzięki życzliwości władz miasta nasze Stowarzyszenie otrzymało lokal w Rozbarku przy ul. Kochanowskiego 27, w którym prowadzimy działalność i zbieramy pokopalniane pamiątki – mówił Jan Łoś, zastępca prezesa Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku.

Jaki jest cel Stowarzyszenia?

Celem członków nie tylko jest dbanie o pamięć o dawnej rozbarskiej kopalni, ale też przede wszystkim pielęgnowanie tradycji, historii i kultury Rozbarku. Izba Pamięci „Rozbarku” ma być miejsce do spotkań seniorów z najmłodszymi, ale również z uczniami bytomskich szkół, gdzie będą mogli oni poznać całą historię, tradycję oraz najistotniejsze wydarzenia związane z Rozbarkiem.

Izba Pamięci „Rozbarku” otwarta

Nowy obiekt przy ulicy Kochanowskiego 27 można zwiedzać za darmo w każdy piątek od godziny 16:00 do 18:00. Serdecznie zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.