kapliczki marii hilf
Aktualności

Historia kapliczki Marii Hilf

Kapliczkę Matki Bożej – Maria Hilf wzniesiono w 1905 roku przez rzemieślnika z Bytomia, w miejscu śmierci jego córki zabitej przez złoczyńców – na granicy Piekar Śląskich i Bytomia.

Zbudowano ją w stylu neogotyckim, a nad wejściem widnieje napis: „Maryjo Wspomóż – Erbaut Maria Hilf”. W czasach świetności kapliczki nad drzwiami znajdował się witraż Matki Boskiej Polnej. Front wieńczyła wieżyczka, w której znajdował się dzwon. W skład wyposażenia wchodził ołtarz z obrazem Wspomożenia Najświętszej Maryi Panny, tabernakulum, krzyż i tablica pamiątkowa.

Historia kapliczki Marii Hilf

Miejsce to upamiętnia postój wojsk króla Jana III Sobieskiego idącego na odsiecz Wiednia. Gdy w 1922 roku nastąpił podział Górnego Śląskie, a pierwsze granice były dość płynne i bywało, że w nocy starano się je przesunąć. Przez to kapliczka raz znajdowała się na terytorium Niemiec, raz zaś na terytorium Polski. Obiekt wpisano do rejestru zabytków województwa śląskiego 16 grudnia 2019 roku.

Przy tym obiekcie przez okres całego swojego istnienia przechodziły pielgrzymki z rejonu bytomskiego zmierzające na zjazdy mężczyzn i kobiet. Pierwsza Msza Święta po wojnie odbyła się 18 października 1955 roku z okazji 50-tej rocznicy wybudowania współczesnej kaplicy, którą odprawił proboszcz z wiernymi z Szarleja – ksiądz Kowalczyk. Z tej okazji kaplicę odnowiono. Następny większy remont, który był ostatnim odbył się w latach 80-tych XX wieku.

Na początku XX wieku w kaplicy odbywały się uroczystości majowe w ostatnią niedzielę maja, na którą przybywali wierni z Piekar, jak i Rozbarku. Za to w okresie I wojny światowej i zawieruchy powstańczej kaplica podupadła, fakt ten zmienił się dopiero po roku 1920. Kiedy to kapliczka znajdowała się w odległości kilkudziesięciu metrów od graniczy polsko-niemieckiej. Obiekt ten znajdował się na trasie patroli polskich pograniczników, którzy przez to miejsce przechodzili wielokrotnie podczas swojej służby. To ich siłami to miejsce ponownie wróci do świetności.

Źródło informacji: UM Bytom / Wikipedia
Zdjęcie: UM Bytom / piekary.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.