KulturaLifestyleWiadomości

Ferie zimowe w mieście. Co przygotowano dla dzieci?

Akcja „Zima w mieście” to cykl wydarzeń dla młodych bytomian spędzających ferie na terenie miasta. Co przygotowały tym razem bytomskie instytucje kulturalne?

Ciekawą ofertę w czasie od 16 do 27 stycznia przygotował Becek – organizator XXIII Zimowej Feriady Artystycznej. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, tanecznych, ruchowych i teatralnych, ale to nie wszystko.  Tegoroczne ferie wypadają w karnawale, więc w ramach Becekowego Rio na uczestników będą czekać zajęcia z szycia karnawałowych strojów i tworzenia instrumentów. Szczegóły opisano na www.becek.pl.

Ferie zimowe w mieście… na sportowo

Wśród propozycji spędzania wolnego czasu znajdzie się też coś dla miłośników sportu. Od 23 do 27 stycznia w godzinach od 11.30 do 12.30 odbędą się zajęcia sportowe, ogólnorozwojowe z piłką nożną (3 i 4-latki) Dzieci pod okiem zawodowego piłkarza będą uczestniczyć w ogólnorozwojowych zabawach z piłką nożną w roli głównej.  Na miłośników jazdy na łyżwach tradycyjnie już czeka plenerowe lodowisko w Parku Miejskim i ślizgawki na lodowisku przy ul. Pułaskiego.

Jaka jest propozycja biblioteki?

Od 16 do 26 stycznia na ferie z książką zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna przy pl. Sobieskiego. W programie znalazły się literackie warsztaty z matami do kodowania i robotami edukacyjnymi, interaktywne podróże oraz wiele innych. Więcej informacji o feriach w bibliotece opisano na stronie internetowej https://www.biblioteka.bytom.pl/.

Kulturalne ferie w teatrze

Ciekawą ofertę dla młodych miłośników teatru przygotował Teatr Rozbark. Od 16 do 20 stycznia odbędą się tam zajęcia taneczne, aktorskie i wokalne skierowane do dzieci w wieku od 6 do 10 lat oraz od 11 do 15 lat. Przygotowane ćwiczenia będą miały charakter zabawy, dzięki czemu uczestnicy zajęć będą mogli w nietypowy oraz bajkowy sposób spędzić ferie zimowe. Warsztaty zakończą się pokazem, który odbędzie się 20 stycznia o 14.00. Więcej informacji o feriach w teatrze można znaleźć na: https://teatrrozbark.pl/ferie-w-teatrze-rozbark/.

Co w Muzeum Górnośląskim?

Muzeum Górnośląskie przygotowało na czas ferii szereg zajęć rozwijających dzieci w wielu aspektach: artystycznym, estetycznym, poszerzających wiedzę z zakresu przyrody, archeologii, historii. Muzealnicy zaproszą młodych w podróż w czasie: wspólnie  odwiedzą epokę dinozaurów, a dzieci dowiedzą się, jak zostać odkrywcą zamierzchłych dziejów, spędza zimę w towarzystwie wikingów, poznają średniowieczne zwyczaje panujące na dworze  i spróbują swoich sił w wielu kreatywnych działaniach. Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Zajęcia mają charakter rodzinny i kierowane są do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zajęcia odbywają się od wtorku do soboty. Obowiązują zapisy. Więcej informacji o feriach w teatrze można znaleźć na: https://muzeum.bytom.pl/?event=⌛-wehikul-czasu-ferie-2023-w-muzeum-gornoslaskim-w-bytomiu&event_date=2023-01-14.

Odwiedź Pałac w Miechowicach

Nie znalazłeś jeszcze propozycji dla siebie? Odwiedź Pałac w Miechowicach. Tam od 23 do 27 stycznia od 10:00 do 13:00 przygotowano coś ciekawego dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat. Koszt zajęć do 25 zł. Więcej informacji na stronie Pałacu w Miechowicach.

Ferie z UNESCO?

W dniach od 14 do 29 stycznia odbędą się „Ferie z UNESCO 33% taniej dla wszystkich”. Zimową przerwę od szkoły można spędzić aktywnie w Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Ceny biletów obniżone zostały aż o 1/3. Ulga na tradycyjną formę zwiedzania podziemi dotyczy zarówno biletów normalnych, jak i ulgowych.

Cennik:

Zabytkowa Kopalnia Srebra 43 zł i 36 zł;

Sztolnia Czarnego Pstrąga 36 zł i 30 zł;

Bilety można zakupić w internecie za pośrednictwem strony internetowej https://bilety.kopalniasrebra.pl/

Miłośnicy spacerów mają też do dyspozycji Rezerwat Segiet i Srebrna Góra, które mieszczą się na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór. To pierwsze obiekt w historii Górnego Śląska znajdujące się w ewidencji Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto dodać, że wpis UNESCO obejmuje pozostałości po dawnych kopalniach ‒ wyrobiska i szyby górnicze, wyjątkowy w skali świata system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego. To nie tylko Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, ale też 26 innych obiektów usytuowanych w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach, w tym krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry.

Źródło: UM Bytom

Fot. zeszłoroczne warsztaty chemiczne w Beceku/archiwum

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.