AktualnościLifestyle

Dzisiaj piątek trzynastego. Czego unikać w ten dzień?

Dzisiaj mamy piątek trzynastego. Jaka jest jego historia i czego należy unikać w ten dzień?

Ten dzień u wielu osób budzi odruchowy niepokój. Wiele osób woli w tym dniu zrezygnować z spotkań biznesowych, podpisywania umów czy z podjęcia innych ważnych decyzji. Ciekawym faktem jest to, że strach przed piątkiem ma nawet swoją nazwę! A brzmi ona: „paraskewidekatriafobia”. Są osoby, które nie zgadzają się z tym przesądem. Wręcz przeciwnie – uważają ten dzień za optymistyczny i szczęśliwy.

Historia piątku trzynastego

Ten dzień jest uznawany za pechowy od wielu lat, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, skąd właściwie wziął się ten przesąd. Niektórzy uważają, że niefortunność tej daty bierze się za początek od faktu, że 13 października 1307 roku, kiedy to wypadał piątek – aresztowano Templariuszy, fałszywie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV między innymi o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Tak naprawdę król miał u nich ogromne długi i chciał się pozbyć wierzycieli. Według tego domysłu ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj już nie żyli. Przesąd o piątku 13 pojawił się dopiero na początku XX wieku.

Nie tylko u nas występuje przesąd o pechowym piątku trzynastego. Spotykany jest również w takich krajach jak: Niemcy, Finlandia, Słowacja, Czechy, Islandia, Bułgaria, Dania, Estonia czy Filipiny. Ciekawostką jest fakt, że w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy dzień jest uznawany nie piątek tak jak u nas, tylko wtorek trzynastego, a zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Czego należy unikać w ten dzień?

Osoby, które wierzą w pechowość tego dnia, zazwyczaj w ten dzień są bardzo ostrożni. Są przekonani, że w tym dniu mogą zdarzyć się niefortunne sytuacje, nieszczęścia, ale też wypadki lub różnego typu tragedie.

Według bardzo wielu przesądów w ten dzień powinniśmy unikać na przykład przechodzenia pod drabiną lub słupem. Jeżeli nie możemy go ominąć, powinniśmy przejść pod nim krzyżując palce. Stłuczone lustro i 7 lat nieszczęścia? To kolejny popularny przesąd. W ten nie powinniśmy się także oglądać za siebie. Gest ten od zawsze był w wielu kulturach uważany za bardzo zły znak. Czarny kot przebiegnie Ci przez drogę? To następny przesąd, który może zwiastować, że w tym dniu coś pechowego Ci się przytrafi.

Źródło: radiozet.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.