dzień śląskiej flagi bytom
Aktualności

Dzień Śląskiej Flagi – 15 lipca

To właśnie dziś jest Dzień Śląskiej Flagi, ale nie tylko. W ten dzień też jest obchodzona ważna data dla nas – Ślązaków. Jakie to święto?

Dzisiaj przypada następna ważna data dla nas – Ślązaków. 15 lipca to święto uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. W tym dniu, od kilkunastu lat na Śląsku jest także obchodzony Dzień Śląskiej Flagi.

15 lipca – uchwalenie Statutu Organicznego Województwa Śląskiego

Właściwie to Ustawa Konstytucyjna z 15 lipca 1920 r. zawierająca Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Akt prawny uchwalony przez Sejm Ustawodawczy nadający województwu śląskiemu szeroką autonomię.

Statut Organiczny Województwa Śląskiego respektował tradycje samorządowe na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim. W ten sposób w kampanii przed plebiscytem 1921 roku odebrano stronie niemieckiej argumenty o zamiarze likwidacji silnego samorządu lokalnego.

Na mocy tego aktu prawnego między innymi powołano Sejm Śląski, uchwalający swój własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Określono wówczas szerokie kompetencje, które obejmowały sprawy: administracji, policji, sądownictwa, opieki zdrowotnej, szkolnictwa, przemysłu, handlu, polityki socjalnej, rolnictwa, transportu, budownictwa oraz religii.

Dzień Śląskiej Flagi obchodzony również 15 lipca

💛💙 Dziyń Ślōnskij Fany 💛💙

Pomysłodawcą tego święta był kilka lat temu Marek Plura – obecnie senator Koalicji Obywatelskiej – który zabiegał o uznanie śląskiego za język regionalny. Z kolei w Bytomiu do akcji mającej na celu ochronę dziedzictwa śląskiego i kultury włączył się bytomski społecznik Dobromir Kaźmierczak, który zaproponował montaż na budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu tablic urzędowych zapisanych w entolekcie śląskim. W bytomskim magistracie już od 12 wiszą śląskie flagi i nowe tabliczki urzędowe po śląsku.

Źródło informacji: Radio Piekary / UM Bytom / Wikipedia
Zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
2
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.