dzień sąsiada
Aktualności

Dzień Sąsiada z Józefczaka 14

To już rok jak miasto uruchomiło mieszkania chronione przy ulicy Józefczaka 14 dla osób, które borykają się z problemami psychicznymi. Bytomskie instytucje zorganizowały Dzień Sąsiada z tej okazji.

Dzień Sąsiada zorganizowały trzy instytucje: Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych, Stowarzyszenie Inkluzja oraz Bytomska Radość Życia. W ten sposób osoby, które mieszkają przy ulicy Józefczaka świętowały rok zamieszkania w lokalach chronionych. Przypomnijmy, że mieszkania chronione były dla osób, które borykają się z chorobami psychicznymi. Uruchomiono wówczas 13 takich lokali mieszkalnych.

Dzień Sąsiada z Józefczaka 14

W wydarzeniu wzięli udział wiceprezydent Bytomia Waldemar Gawron, przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej z dyrektorem Grzegorzem Baranowskim. Dyrektor podkreślał bardzo wkład naszego miasta w przetarciu szlaków związanych z realizacją projektów, które usamodzielniają osoby z chorobami psychicznymi. Zaproszenie otrzymali również przedstawiciele bytomskiego MOPR-u oraz zaprzyjaźnione z DPS dla Dorosłych inne bytomskie placówki.

– Pierwsza rocznica powstania mieszkań chronionych była dla nas okazją nie tylko do spotkania, ale też podsumowania tego czasu, przyjrzenia się sukcesom i zmianom, jakie dał mieszkańcom udział w tym ważnym projekcie – mówił Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Mieszkania chronione przy Józefczaka 14

Lokatorzy dostali mieszkania chronione przy Józefczaka 14 w październiku ubiegłego roku. Są to osoby borykające się z problemami psychicznymi. Mają w tym miejscu całodobową opiekę ekspertów: psychologa, terapeuty oraz pracownika socjalnego. Pobyt w takim miejscu uczy takie osoby samodzielności i odbywa się przez dany czas. Mieszkańcy mogą w nich przebywać nie dłużej niż 20 miesięcy. To wszystko zależy od ich stanu zdrowia, zaangażowania i współpracy z zespołem ekspertów.

– W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy duże postępy – mówiła Alina Popławska, dyrektorka DPS dla Dorosłych – W tej chwili na umowę o pracę zatrudnione są 4 osoby, a kolejne są do tego przygotowywane pod okiem specjalistów  – dodała Alina Popławska.

To miejsce powstało w ramach wsparcia finansowego, które miasto otrzymało od Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt dofinansowany jest z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszy EOG.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.