do bytomia wracaja pospieszne pociagi
Aktualności

Do Bytomia wracają pociągi pośpieszne

Na południowy odcinek linii kolejowej nr 131 – zwanej potocznie Węglówką do Bytomia wracają po kilku miesiącach przerwy pociągi pośpieszne.

Do Bytomia wracają pociągi pośpieszne na południowy odcinek linii kolejowej nr 131 – zwanej potocznie Magistralą Węglową. Dzięki temu dwa miasta – nasze miasto i Tarnowskie Góry znowu będą obsługiwane przez pociągi PKP Intercity.

Do Bytomia wracają pociągi pośpieszne

W niedzielę – 13 czerwca, zaczyna obowiązywać letnie poprawka rocznego rozkładu jazdy pociągów w Bytomiu. Od tego dnia pociąg pospieszny Skarbek z Bielska-Białej do Olsztyna zmienia trasę przejazdu. Do tej pory pomiędzy Katowicami i Częstochową kursował przez Sosnowiec i Zawiercie. Teraz przez następne miesiące będzie jeździć przez Chorzów Batory, Bytom i Tarnowskie Góry. Skarbek południowym odcinkiem Węglówki jeździł już przez cały czas obowiązywania poprzedniego rocznego rozkładu jazdy od grudnia 2019 do grudnia 2020 roku.

Dwa tygodnie później – 26 czerwca na górnośląskim odcinku linii kolejowej nr 131 pojawi się również pociąg pospieszny Spodek z Katowic przez Bytom i Lubliniec do Poznania. Ma być to debit tego pojazdu kolejowego w aktualnym rozkład jazdy. Na początku Spodek miał wystartować 10 stycznia, ale później PKP Intercity zdecydowało, że będzie jeździć od 14 marca do 28 kwietnia. Jednak i tych wymienionych ostatnich terminów nie dotrzymano.

Bytom jedynym największym miastem w Polsce do którego nie dojeżdżają pociągi pośpieszne

Tak jak w nagłówku pisze, Bytom jest jedynym największym miastem w Polsce, gdzie niestety nie dojeżdżają pociągi pośpieszne. Po raz ostatni na stacji w Bytomiu zatrzymał się 1 marca 2021 – nocy pociąg Podhalanin z Zakopanego do Szczecina.

Latem po Magistrali Węglowej pojedzie jeszcze jeden pociąg sezonowy łączący Górny Śląsk z Pomorzem Wschodnim. Od 26 czerwca do końca wakacji letnich ma też kursować nocny pociąg pośpieszny Wydmy z czeskiego Bohumina do Helu, prowadzący również odłączaną w Gdyni grupę wagonów do Łeby. Jego trasa będzie jednak inna niż w minionych latach, kiedy kursował przez Bytom i Tarnowskie Góry. W te wakacje ma on pojechać przez Dąbrowę Górniczą i Częstochowę, a później używaną wyłącznie w ruchu towarowym linię kolejową nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice. Dalej od Chorzew Siemkowic Wydmy pojadą Węglówką – zatrzymując się na stacji Zduńska Wola Karsznice. Będzie to jedyny pociąg jaki w te wakacje ma wyznaczone planowe postoje na tamtej stacji. Następne stacje i przystanki na Magistrali Węglowej aż do Inowrocławia Wydmy przejadą bez postojów.

Linia kolejowa nr 131 – zwana Węglówką lub Magistralą Węglową – łączy Chorzów Batory z Tczewem. Prowadzi ona przez nasze miasto, Tarnowskie Góry, Kłobuck, Działoszyn i Inowrocław. W dużej mierze jej przebieg pokrywa się z przedwojenną Węglówką.

Źródło informacji: NET TG

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
2
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Zobacz również