podwyżka ceny biletów w ztm
Aktualności

Czy będzie podwyżka cen biletów w ZTM?

Po świecie internetu krążą informacje o podwyżce cen biletów w ZTM. Czy faktycznie tak będzie? Sprawdźmy co piszą na oficjalnej stronie transportu publicznego.

Podwyżka cen biletów w ZTM czy to prawda? Wiele osób, które korzystają z komunikacji miejskiej, zadaje sobie to pytanie. Jakie posiadamy informacje na temat faktyczny wzrostów cen za bilety komunikacji miejskiej? Zobaczmy co piszą na stronie transportu miejskiego.

Czy będzie podwyżka cen biletów w ZTM?

My odpowiadamy na to pytanie. Niestety, tak będzie podwyżka cen biletów za komunikację miejską. Spowodowane jest to rosnącymi kosztami i znacznym spadkiem wpływów ze sprzedaży biletów w 2020 roku. Nowa taryfa ma obowiązywać od połowy kwietnia 2021 roku. Jak przedstawiają się ceny?

Najtańszy bilet papierowy szacuje się, że będzie to koszt 4 złotych, a nie jak do tej pory – 3,60 złotych. Droższy będzie także jednorazowy bilet elektroniczny.

Wzrost kosztów przewoźnika transportu miejskiego i spadek wpływów ze sprzedaży biletów w 2020 roku

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podobno od dawna zapowiadała, że podniesie ceny biletów komunikacji miejskiej. Dlaczego? Wprowadzone obostrzenia, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji autobusów i tramwajów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach i znaczy spadek liczby pasażerów. A co za tym idzie? Oczywiście spadek dochodów ze sprzedaży biletów o około 100 milionów złotych. To istotnie pogorszyło sytuację finansową organizatorom miejskiego transportu.

Najważniejsze zmiany w cenach biletów w komunikacji miejskiej:

  • Cena biletów jednorazowych wzrośnie o 60 groszy lub 1 złotówkę. Ten sam typ biletu w wersji elektronicznej ma kosztować o 60 gr, 80 gr i 1 zł więcej.
  • Wprowadzony zostanie specjalny bilet na czas pandemii – „Sieć 180” w cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł. W półrocznej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić pasażerom nawet 400 zł. Bilet o nazwie „Sieć 180” zostanie udostępniony w sprzedaży do 31 grudnia 2021 roku. Nie będzie on podlegał zwrotowi.
  • Wprowadzone zostaną nowe bilety długookresowe na dwa miasta – „2 Miasta 30” oraz „2 Miasta 90”.
  • Ceny biletów elektronicznych pozostaną niższe niż w przypadku biletów papierowych.
  • Podrożeją bilety tzw. średniookresowe. Bilet24-godzinny, który umożliwia też przejazd na lotnisko w Pyrzowicach, będzie kosztował 15 zamiast 14 złotych. Taka sama podwyżka będzie w przypadku biletu dziennego. Wprowadzone zostanie jednak nowe uprawnienie dla pasażerów korzystających z biletu Dziennego, którzy w soboty, niedziele oraz święta będą mogli zabrać w podróż komunikacją miejską ZTM jedną dodatkową osobę w ramach obowiązywania tego biletu.
  • Znaczne podwyżki szykują się w tabeli biletów długookresowych. Więcej podróżni zapłacą za bilet miesięczny na jedno miasto – z 93 na 99 złotych (46,5 zł na 49,5 zł dla ulgowego). Duża podwyżka będzie dla tych, którzy jeżdżą z biletem Sieć 30 – cena dla biletu normalnego zmieni się ze 134 zł na 159 zł.
  • Po wprowadzonych zmianach, przejazd liniami „Lotniskowymi” będzie możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM. Oznacza to również niższe ceny dla pasażerów. Przykładowo za bilet z Katowic na lotnisko zapłacimy 5,40 zł lub 6 zł zamiast dotychczasowych 14 zł.
  • Wydłużony zostanie również z 7 do 14 dni termin wyznaczony w wezwaniu do zapłaty, dla którego obniża się wysokość opłaty dodatkowej.

Źródło informacji: ZTM

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.