z dąbrową miejską
Aktualności

Co dalej z Dąbrową Miejską?

Górnictwo na pewno nie było głównym winowajcą wyburzeń w Dąbrowie Miejskiej. Część budynków musiała zostać zburzona pod inwestycje drogowe. Co dalej z Dąbrową Miejską?

W 1881 roku na mapie Dąbrowy Miejskiej pojawiła się kopalnia rud cynku i ołowiu Nowy Dwór. Niestety, od dawna po kopalni nie ma ani śladu, no i sama Dąbrowa Miejska – stopniowo znika z terenu naszego miasta. Czy tylko degradacja górnictwa jest tego powodem? Jaki będzie dalszy los Dąbrowy Miejskiej?

rek.

Co dalej z Dąbrową Miejską?

Przy aktualnej DK nr 11, która łączy Bytom i Kołobrzeg, znajduje się, a właściwie znajdowała się Dąbrowa Miejska. W połowie XIX wieku mieszkało tam około ponad 16 osób oraz funkcjonowało pięć zakładów przemysłowych. Dziś nie jest to nawet samodzielna jednostka w ramach miasta, a część umownej dzielnicy Bytomia – Stroszek-Dąbrowa Miejska. Stare Kamienice, który tu kiedyś funkcjonowały – wyburzono, a dokładnie taki sam los spotkał kościół św. Józefa. Ze starego przedwojennego budynku pozostały pojedyncze budynki.

Ile mieszkańców mieszka w Dąbrowie Miejskiej?

Obecnie trudno jest oszacować, ile mieszkańców ma Dąbrowa Miejska. Według stanu na koniec marca tego roku, w całej dzielnicy Stroszek-Dąbrowa Miejska zameldowanych było na pobyt stały – 11 047 osób. Jednakże sama Dąbrowa Miejska to tylko drobniutki fragment Stroszka. Główne ulice to Zachodnia, Leśna, Węglowa i Magdaleny, gdzie według bytomskiego magistartu zameldowanych było (na dzień 01.06.2021) 31 osób. Na całej ulicy Celnej zameldowane były 4 osoby, z kolei na Topolowej nie było ani jednej osoby zameldowanej.

Jeszcze mniej osób mieszkało przy głównej drodze przebiegającej przez Dąbrowę, czyli DK nr 11 – noszącej nazwę ulicy Strzelców Bytomskich. Z internetowej mapy Bytomia wynika, że są tam jeszcze posesje o numerach 57, 59, 85, 87A-87C, 89, 97, 66B, 82C, 84. W wymienionych budynkach w czerwcu na pobyt stały zameldowano aż 7 osób. Trochę osób mieszka w paru domach w rejonie skrzyżowania ulic Celnej i Dąbrowy Miejskiej.

Tak szczegółowe zestawienie pokazuje skalę kurczenia się samodzielnej dawniej miejscowości, w której mieszka teraz zaledwie kilkadziesiąt osób.

Jakie budynki mogliśmy spotkać w tej dzielnicy?

W drugiej połowie XX wieku w tym miejscu mogliśmy spotkać takie budynki jak np. szkoła podstawowa w rejonie skrzyżowania z ulicami Nowy Dwór i Strzelców Bytomskich. Po zamknięciu szkoły działała tutaj fabryka makaronu. Naprzeciw szkoły stał kiosk Ruchu, a po tamtej stronie drogi co szkoła – duży kości pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Dziś po tych budynkach nie ma ani grama śladu.

Źródło informacji: Net TG

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
2
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.