centrum kresowe
Kultura

Centrum Kresowe jak nówka sztuka

Centrum Kresowe jak nówka sztuka – nie śmigana, czyli gruntowny remont placówki przy ulicy Stanisława Moniuszki 13. Kiedy odbyło się otwarcie po remoncie?

Trzy dni temu, czyli 25 maja w Centrum Kresowym było radośnie i gwarno. To wszystko z okazji otwarcia tej placówki, która przeszła gruntownym remont. Funkcjonujące tutaj Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu wznowiło swoją działalność. Na uroczystym spotkaniu śpiewano lwowskie i śląskie piosenki, a gościem specjalnym był włodarz naszego miasta – Mariusz Wołosz. Centrum Kresowe jak nówka sztuka – nie śmigana.

Centrum Kresowe – zawsze przytulne i pełne radości oraz gościnności

Podczas prac modernizacyjnych między innymi wyremontowano i wyposażono kuchnię, odnowiono łazienkę, wymieniono okna oraz zmodernizowano pomieszczenia.

– Nasza siedziba zawsze była przytulna i gościnna. Przez dziesiątki lat przybywali tu przedstawiciele środowisk kresowych i polonijnych z całego świata, odbywały się uroczystości, koncerty i spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Po 30 latach, niezbędny był remont.  Bez niego, dalszą działalność Kresowego Centrum, musielibyśmy prowadzić w warunkach urągających wszelkim, ogólnie przyjętym standardom. Dzięki remontowi, Kresowe Centrum, miejsce, w którym  na co dzień integrują się Ślązacy i Kresowianie –  na powrót stało się godną wizytówką Bytomia.  We wtorek na ponowne otwarcie zaprosiliśmy gościa honorowego, prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, który jest bardzo słowną osobą. Zgodnie z deklaracją, z własnych środków zakupił między innymi część wyposażenia kuchni – mówiła Danuta Skalska, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu.

Kresowianie i Ślązacy – znowu razem

– Pomógł nam również Leszek Dziub, którego firma LECHBUD nieodpłatnie odmalowała salę widowiskową, kuchnię oraz korytarz, a Józef Dziubosz, członek naszego stowarzyszenia, zakupił m.in. meble i sprzęt do kuchni. W pracach porządkowych brali udział kresowianie oraz nasi przyjaciele Ślązacy – stali bywalcy Centrum. Niezmiernie cieszy mnie to, że znowu możemy organizować spotkania, biesiady. Na wtorkowym otwarciu była wąska grupa osób z powodu obostrzeń, ale jestem przekonana, że już niedługo będziemy mogli spotykać się w większym gronie – kontynuowała Danuta Skalska, która przy okazji zaprasza na najbliższy wieczór autorski.

Wczoraj – 27 maja, o godzinie 16:00 przy ulicy Moniuszki 13 odbyło się spotkanie z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją, który promuje kolejny tom Kresowej Atlantydy.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać

Komentarze zostały zablokowane.