bytomska kamienica
Aktualności

Bytomska kamienica jeszcze piękniejsza

Unikatowe polichromie i odnowione elewacje, czyli jak wypiękniała bytomska kamienica. O który budynek w naszym mieście chodzi?

Bytomska kamienica przy ulicy Krakowskiej jeszcze piękniejsza. Już jesienią zakończą się prace remontowe kamienicy przy ulicy Krakowskiej. Na obiekcie udało się odtworzyć większość oryginalnej polichromii.

– Prace remontowe budynku rozpoczęły się jesienią 2019 roku, a powinny zakończyć się na przełomie listopada i grudnia tego roku – mówił deweloper Janusz Nokielski, prezes spółki Siemionki, która odnawia w Bytomiu m.in. budynki przy ulicy Krakowskiej i Szymanowskiego.

Co zostało już wyremontowane?

– Pozostały jeszcze ostatnie prace przy elewacji, wykończeniowe w dolnych kondygnacjach, rekonstrukcja schodów oraz odnowa wieżyczki. Kopuła, która ma dziewięć metrów wysokości, zostanie ściągnięta dźwigiem i odnowiona. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, bo ciężko byłoby odrestaurować wieżyczkę na wysokości. W budynku znajduje się 27 mieszkań oraz lokal użytkowy o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych – dodał Janusz Nokielski, prezes spółki Siemionki.

Ciekawe odkrycie na bytomskiej kamienicy

Podczas remontu odkryto napis, który znajduje się na rogu budynku, który wskazuje na datę powstania tego budynku. Napis, który wyłonił się pod warstwą farby to „Anno Domini 1890”.

– Było przy tym sporo pracy. W księgach, które znajdują się wśród ozdób, były ledwo widoczne litery z pisma hebrajskiego. Konsultowałem się w tej kwestii ze znajomym z Izraela, ale nie udało się ich jednak odtworzyć, bo były zbyt słabo widoczne – mówił malarz Łukasz Zapartowicz, który zajął się odtworzeniem polichromii.

Na polichromiach znalazły się łacińskie sentencje. Oto one:

  • audaces fortuna iuvat – śmiałym szczęście sprzyja,
  • boni semper beati – dobrzy ludzie zawsze szczęśliwi,
  • lux in tenebris – światło w ciemnościach.

To tylko kilka z nich. Prace nad odnowieniem polichromii trwały dwa i pół miesiąca.

– Bytom to wyjątkowe miasto pod względem zdobień kamienic. Jest ich tutaj mnóstwo, a polichromie to duża rzadkość. W Polsce jest ich bardzo mało – dodał Zapartowicz.

Lokale z widokiem na bytomski Rynek

Przed oddaniem kamienicy przy ulicy Krakowskiej, zostanie oddany do użytku nowy i ładny budynek przy ulicy Szymanowskiego. W nim znajdują się kawalerki, mieszkania dwupokojowe, czy też M4 z widokiem na Rynek.

– W budynku znajdują się 24 apartamenty oraz jeden duży lokal użytkowy o powierzchni 280 metrów kwadratowych. Trwają prace wykończeniowe, które mają zakończyć się we wrześniu. Wkrótce poinformujemy, jakie będą warunki wynajmu lokali – mówił Janusz Nokielski.

– W Bytomiu warto inwestować w stare kamienice, ale pod wynajem. To jest bardziej opłacalne niż sprzedaż mieszkań. W Katowicach i Gliwicach kamienice są o wiele droższe niż w Bytomiu, ale ceny najmu nie różnią się już aż tak bardzo – tłumaczy deweloper. – Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Elżbietą Kwiecińską, powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego, Włodzimierzem Drogosiem, naczelnikiem Wydziału Obrotu Nieruchomościami oraz osobami pracującymi w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków – dodał.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.