ec szombierki
Aktualności

Bytom i Województwo Śląskie zawalczą razem o EC Szombierki

Jak wczoraj pisaliśmy Bytom i Śląskie zawalczą razem o przyszłości jednego z najważniejszych zabytków w naszym mieście – EC Szombierki.

Istotne słowa związane z EC Szombierki padły wczoraj na konferencji prasowej poświęconej Industriadzie 2021. Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Bytomia Mariusz Wołosz powiedzieli, że wspólnie zawalczą o bytomski zabytkowy obiekt.

Konferencja prasowa Industriada 2021: Miłe zaskoczenie dotyczące EC Szombierki

– Temat EC Szombierki wraca od wielu lat  i jest ujmą na honorze dla poprzednich zarządów, gdyż obiekt nigdy nie trafił w ręce właściciela, który zadbałby o jego sensowną przyszłość – mówił Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego. – Postanowiliśmy połączyć siły i poszukać możliwości i środków, by przejąć obiekt i wspólnie z Bytomiem zarządzać jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w województwie śląskim. Jestem przekonany, że środki na rewitalizację obiektu się znajdą – dodał marszałek województwa.

Marszałek naszego województwa podkreślał na konferencji, że po analizie prawnej i analizie możliwości finansowych, odpowiedział na apel włodarzy Bytomia o pomoc i zdecydował o połączeniu sił samorządu województwa śląskiego i miasta Bytom w staraniach o przejęcie Elektrociepłowni Szombierki.

EC Szombierki to jeden z najistotniejszych zabytków dziedzictwa przemysłowego z niebywałym potencjałem turystycznym. Bytomski obiekt zasługuje na zajęcie należnego mu miejsca na Szlaku Zabytków Techniki.

Bytom i Śląskie zawalczą razem o EC Szombierki

– Zrobimy wszystko, by uratować Elektrociepłownię Szombierki. Dziękuję panu marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu, że odpowiedział na mój apel i że podjął temat ratowania tego niezwykle cennego zabytku techniki. Jesteśmy na etapie postępowania komorniczego, to ostatni moment, aby uratować katedrę industrialu. Tylko połączenie sił daje szansę na skuteczne działanie – mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Mariusz Wołosz od początku swojej kadencji prowadził szereg działań, aby ratować zabytkowy obiekt przed postępującą degradacją. Zaczął od propozycji przejęcia EC Szombierki od właściciela poprzez odkup nieruchomości po zgłoszenie do prokuratury możliwości popełnienia przestępstwa przez aktualnego właściciela obiektu.

– W tych działaniach byliśmy dotychczas osamotnieni i bezsilni, a tylko połączenie sił daje szanse, aby obiekt wrócił na należne mu miejsce i służył nie tylko mieszkańcom Bytomia, ale całego regionu. Dlatego już dziś dziękuję za zainteresowanie tematem. Wiem, że mam mocnego partnera, dla którego ratowanie dziedzictwa naszego regionu jest równie ważne – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

EC Szombierki – obiekt prywatny. Historia ratowania bytomskiego zabytku

Budynek Elektrociepłowni Szombierki należy niestety do prywatnego właściciela – spółki Rezonator SA z siedzibą w Gliwicach. Miasto chciało uchronić obiekt przed dalszą degradacją kompleksu zabudowań EC Szombierki posiadających bardzo dużą wartość zabytkową jako obiekty historycznego dziedzictwa postindustrialnego Bytomia i Górnego Śląska. Prezydent Bytomia wielokrotnie zwracał się do właściciela z propozycją przejęcia lub odkupienia od spółki nieruchomości. Odbyły się także spotkania z udziałem władz Bytomia i przedstawicielem właściciela spółki EC Szombierki. Niestety zarząd firmy Rezonator SA nie wyraził woli ani przekazania ani sprzedania nieruchomości gminie.

W związku z pogarszającym się stanem technicznym budynków EC Szombierki, prezydent Bytomia w sierpniu 2019 roku zawnioskował ŚWKZ o sprawdzenie stanu zachowania zabytkowego zespołu EC wraz z jego wyposażeniem. WKZ wyznaczył dwa terminy oględzin zabytkowego budynku celem oceny efektów prac wskazanych w zaleceniach pokontrolnych. Właściciel EC Szombierki nie stawił się i nie złożył odpowiednich wyjaśnień.

„26 października 2020 r. zakres wpisu do rejestru zabytków, decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, został rozszerzony o otoczenie zabytkowego zespołu EC Szombierki. W tym samym czasie Miejski Konserwator Zabytków przekazał Śląskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków zgłoszenia mieszkańców Bytomia dotyczące kradzieży kostki brukowej z terenu EC z prośbą o podjęcie stosownych działań w ramach posiadanych kompetencji.” – informuje bytomski magistrat.

Działania w sprawie Elektrociepłowni Szombierki w 2021 roku

Na początku stycznia 2021 roku prezydent Mariusz Wołosz oraz jego zastępcy spotkali się z przedstawicielami spółki Rezonator w sprawie odkupienia EC Szombierki. Bytom zaproponował wtedy, że odkupi ją po cenie, jaką aktualny właściciel nabył w 2016 roku, czyli 814 tysięcy złotych. Propozycji miasta jednak nie rozpatrzono.

1 lutego 2021 roku – włodarz miasta Mariusz Wołosz zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez zaniechanie i niewykonanie zaleceń pokontrolnych WŚKZ i tym samym doprowadzenie do niszczenia i uszkodzenia zabytku. Prokurator Rejonowy w Bytomiu zaczął śledztwo w sprawie doprowadzenia w okresie od 2016 do 2020 roku – do uszkodzenia zabytku jakim jest Elektrociepłownia Szombierki.

Aktualnie na zlecenie komornika, biegły szacuje wartość nieruchomości obok obiektu. Póki co nie zaczęło się jeszcze szacowanie wartości samego budynku wpisanego do rejestru zabytków. 8 kwietnia 2021 roku – komornik sądowy sporządził opis i oszacowanie nieruchomości niezabudowanych przy ulicy Kosynierów, miasto tę wycenę zaskarżyło.

Miłośnicy zabytku również walczą o uratowanie obiektu

Starania o uratowanie EC Szombierki czynią także miłośnicy zabytków, którzy są zaniepokojeni losem pierwszoplanowego obiektu poprzemysłowego miasta Bytomia. List otwarty w tej sprawie podpisany przez wielu czołowych przedstawicieli środowisk naukowych, architektów, projektantów oraz liczne organizacje przeniósł temat EC Szombierki na forum ogólnopolskie.

O konieczności podjęcia działań zmierzających do uratowania zabytku alarmowali między innymi światowej klasy architekt Przemo Łukasik – podświetlając ją w ramach akcji konstruowania Obiektów Niemożliwych. Zaś Fundacja Europa Nostra – uznała EC Szombierki za jeden z siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictw kultury.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.