Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Aktualności

Bytom członkiem Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych pozyskało nowego członka – miasto Bytom. To wspaniała wiadomość.

Górnośląska Kolej Wąskotorowa to jedna z największych atrakcji turystycznych nie tylko w Bytomiu, ale również na Śląsku. To także postindustrialne dziedzictwo związane z rozwojem kolei wąskotorowych w naszej gminie. Aby je chronić z inicjatywy prezydenta Mariusza Wołosza miasto przystąpiło 26 kwietnia do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni Rady Miejskiej.

– Turystyczna kolej wąskotorowa jest najstarszą na świecie czynną koleją wąskotorową, a jej początki sięgają 1853 roku. Dla Bytomia to jedna z największych atrakcji, która przyciąga miłośników kolei nie tylko z regionu, ale również z całej Polski – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz – Aby mogła ona regularnie kursować niezbędne są remonty infrastruktury oraz naprawa i modernizacja istniejącego taboru. Nasze miasto wspiera GKW dotacjami, współfinansuje przewozy dla dzieci i młodzieży oraz modernizację infrastruktury. Jako współwłaściciel i właściciel części taboru, zdecydowaliśmy się na przystąpienie do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych – podkreślał Mariusz Wołosz.

Bytom chce wspierać i wykorzystać potencjał kolei wąskotorowych

Stowarzyszenie GKW powstało w 2003 roku. Głównym celem stowarzyszenia jest utrzymanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, obiektów i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Jego celem jest także ochrona dóbr kultury i tradycji jakie stanowią zabytki kolejnictwa oraz techniki.

Przystępując do Stowarzyszenia – Bytom chce nie tylko zaangażować się w promocję tej atrakcji turystycznej, ale również wykorzystać potencjał – jakim jest wpisanie na światową listę dziedzictwa UNESCO, czyli:

  • kopalnia srebra w Tarnowskich Górach,
  • rezerwat „Segiet”.

Kolej wąskotorowa przebiega w pobliżu terenów wpisanych do UNESCO, a lokalizacja stacji kolejowych umożliwia pasjonatom przyrody i odkrywania podziemnych przygód – szybki dojazd malowniczymi zakątkami Bytomia.

– Chcemy wykorzystać potencjał, jakim dysponuje Górnośląska Kolej Wąskotorowa. Będziemy starać się wspierać Stowarzyszenie zarówno finansowo, jak również merytorycznie, uczestnicząc w projektach i przedsięwzięciach mających na celu promocję kolei wąskotorowej oraz poprawę jej infrastruktury – mówił Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Bytomska atrakcja znana w całej Polsce

Turystyczna kolej wąskotorowa jest najstarszą na świecie czynną koleją wąskotorową, a jej początki sięgają do 1853 roku. Dla bytomian, ale zwłaszcza dla turystów odwiedzających nasze miasto jest to jedna z największych atrakcji. Kolejka wąskotorowa łączy Bytom z rezerwatem przyrody „Segiet” oraz ośrodkiem sportowym Sport Dolina w Suchej Górze, kopalnią srebra w Tarnowskich Górach, a także z zalewem Nakło-Chechło w Miasteczku Śląskim.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.