autobusy miejskie
Aktualności

Autobusy miejskie na Śląsku w fatalnym stanie

Na początku lutego WITD przeprowadziła kontrolę autobusów miejskich, które są w fatalnym stanie. Wyniki kontroli były niekorzystne.

Ponad połowę skontrolowanych autobusów przez Wojewódzką Inspekcję Transportu Drogowego trzeba było pozbawić dowodu rejestracyjnego i możliwości dalszego przewożenia pasażerów. Kontrole były prowadzone w miejscach, w który autobusy mają swój ostatni przystanek. Przenośny urządzenie do badania stanu technicznego pojazdów inspektorzy wykorzystywali w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach oraz w Piekarach Śląskich. Autobusy miejskie na Śląsku w fatalnym stanie.

Ile autobusów miejskich na Śląsku nie zostały dopuszczone w dalszą trasę?

W wyniku kontroli okazało się, że wiele pojazdów autobusowych ma niesprawne układy hamulcowe, wycieki płynów eksploatacyjnych i wiele usterek zagrażających bezpieczeństwu przewożonych nimi pasażerów.

– Łącznie skontrolowano 32 autobusy, w 17 wypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne, gdzie w 15 przypadkach były to usterki poważne, natomiast w dwóch przypadkach – usterki niebezpieczne, stanowiące bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pojazdy te zostały oczywiście wycofane z ruchu – mówiła Radiu Piekary młodszy specjalista transportu drogowego Aleksander Wietrzyk.

Kary za niesprawne autobusy miejskie na Śląsku

W raporcie pisze, że nie obyło się też bez prób uniknięcia kar. Kierowcy zaklejali sygnalizujące o nieprawidłowości kontrolki czarną taśmą, a inni zaś omijali przystanki, na których zainstalowana była aparatura WITS. Jednostka od razu zajęła się tym faktem. Informacja dotarła przez pasażerów ZTM. Jak informuje WITD, w wyniku kontroli autobusów miejskich przez ZTM, stwierdzono naruszenia ustawy o transporcie drogowym. Polegają one na omijaniu przystanków na linii regularnej, co z pewnością będzie wiązało się z karą dla przewoźników. Okazało się także, że autobusy, których kierowcy unikalni kontroli były sprawne technicznie.

Nie wszyscy przewoźnicy świadczą swoje usługi autobusami o wątpliwym stanie technicznym. Pasażerowie dokonują jednak wyboru na podstawie trasy realizowanego kursu, a nie tego, w jakim stanie technicznym jest autobus. Kontrole Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego mają zapobiegać długiemu i świadomemu ignorowaniu awarii pojazdów.

W związku z usterkami wszczęte będą dwa postępowania wobec przewoźników. Grożą im bardzo wysokie kary finansowe.

Źródło informacji: radiopiekary.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.