Lifestyle

5 sposobów by oczyścić się z negatywnych emocji – gniewu i złości

Każdy z nas miewa te gorsze dni, gdy wewnątrz nas zbierze się zbyt dużo negatywnych emocji i aż chce się krzyczeć. Dowiedz się jak rozładować emocje, które w Tobie drzemią by odzyskać swoje dobre samopoczucie.

Mamy wiele sytuacji, gdy coś nas wyprowadza z równowagi i złościmy się na dane sytuacje. Jest olbrzymi korek samochodowy w drodze do domu, złośliwe uwagi kolegów z pracy czy też kłopotliwe pytania zadawane przez naszych najbliższych podczas rodzinnego spotkania, długa kolejka w sklepie, gdy chcemy zrobić szybko zakupy. Tych powodów może być naprawdę wiele. Wielu z nas potrafi bardzo szybko rozładować napięcie, złość, stres i gniew. Czasem wystarczy rzucić niecenzuralne słowo. Jest spora część ludzi, którzy tłumią w sobie te negatywne emocje, co może na nich wpływać destrukcyjnie na ich samopoczucie i zdrowie nie tylko psychiczne, ale także fizyczne.

Poniżej przedstawiamy 5 sposób aby uwolnić się od negatywnych emocji:
 1. Głęboko oddychaj

  Ta rada wydaje się trochę niepoważna, aczkolwiek ODDYCHAJ GŁĘBOKO! Jak to ma niby pomóc? A jednak – pomaga. Jeśli odpowiednio skoncentrujemy się na oddychaniu, wykonując powolne i kontrolowane oddechy to nasze ciało i mózg się uspokoją. W stresie nasz organizm ma włączony tryb „walcz lub uciekaj”, dlatego musimy dać czas na wyciszenie.W pełni się skup na oddychaniu. Możesz nawet w głowie nadawać rytm tym słowom: wdech – wydech, wdech – wydech. Jeśli masz możliwość, rozsiądź się wygodnie w swoim fotelu i pozwól szyi oraz ramionom w całości się zrelaksować. Oddychaj głęboko przez nos i wdychaj powietrze przez usta. Zwróć uwagę na unoszący się brzuch.

  Wykonuj to ćwiczenie 3 razy dziennie – lub nawet częściej jeśli jest taka potrzeba – przez 5-10 minut.

 2. Zmień na chwilę otoczenie

  Jeśli coś Cię rozzłościło w pracy lub w domu to zrób sobie krótką przerwę. Zmień otoczenie i wyjdź na spacer albo przejdź się dookoła budynku. Pooddychaj świeżym powietrzem. Po powrocie do swojego zacisza domowego, twój umysł na pewno będzie spokojniejszy, a ciało mniej spięte. Zyskasz lepszą perspektywę problemu, z którymi musisz się zmierzyć.

 3. Recytuj uspokajającą mantrę

  Powtarzanie spokojnych fraz może pomóc w tych trudnych sytuacjach. To nie muszą być mantry buddyjskie, ale zwykłe frazy typu: „Jestem spokojna”, „Wszystko będzie dobrze”, „Na pewno się wszystko ułoży”. Możesz powtarzać na głos lub po cichu. Po pewnym czasie zobaczysz, że poczujesz się znacznie lepiej. Przygotuj sobie taką listę zwrotów uspokajających w notatkach w telefonie lub w terminarzu, lub na komputerze by sięgać po nie w stresujących chwilach.

 4. Opowiedz o swoich negatywnych emocjach

  Nie chodzi o to by na sytuację, która Ci się przytrafia zareagował złością. Złość nigdy nie jest dobrym doradcą. Najlepiej jest trochę ochłonąć i poradzić się kogoś, kto ma trzeźwy osąd w sprawie tej sytuacji. Opowiedz o swoich emocjach z nią związanych komuś zaufanemu: przyjacielowi, mamie, siostrze, mężu lub żonie. Bardzo często wykrzyczenie tego co nas faktycznie boli, dotyka, jest dobrym sposobem na rozładowanie emocji w nas drzemiących. Pamiętaj, aby nie wylewać na kogoś swojej złości, ani jej wyładowywać. Chodzi o znalezienie dobrego słuchacza, który wysłucha naszych żali.

 5. Znajdź dla siebie odpowiednią aktywność

  Siedzenie w miejscu i roztrząsanie problemów nie pomoże Ci ich rozwiązać. Wręcz przeciwnie może wywołać u nas jeszcze większy niepokój i zdenerwowanie. Joga, proste i rozciągające ćwiczenia, a nawet taniec czy też śpiewanie ulubionych piosenek mogą pomóc w uwolnieniu napięcia w mięśniach.Źródło informacji: zdrowie.radiozet.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
7
Nie
0

Więcej w:Lifestyle

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.